Otsime autistide kogemuslugude raamatule kaasautoreid!

Eesti Autistide Liit annab välja autistide kogemuslugude raamatu ja ootab sellesse autistide kirjutatud lugusid enda elust. Oma loo võib esitada ka suuliselt, intervjuu vormis, samuti chatina küsimustele vastates. Palun anna oma kogemusloo suulise või chati intervjuu vormis esitamise soovist teada autistide.raamat(ät)gmail.com.

Enamasti kirjutavad autistidest mitteautistid ja samuti kujutatakse filmides ja telesarjades autiste neurotüüpsete inimeste pilgu läbi. Seetõttu ei parane selle mõistmine, kuidas autistid tegelikult ise maailma tajuvad ja millest tegelikult nende probleemid tekivad. Meie projekti eesmärk on näidata Eesti lugejale maailma läbi erinevate autistide pilkude. Oma elust kirjutamine või rääkimine võib olla meiesuguste inimeste jaoks teraapiline protsess ning oma loo avaldamine võimaldab nii üldsusel kui Sinu lähedastel Sind paremini mõista.

Oma loo võib kirjutada vabas vormis või toetudes küsimustikule, valides sealt soovi korral vastamiseks ka ainult mõne enam kõnetava teema. Soovitame valida teema, mis ei tekita liiga suurt stressi.

Eesti Autistide Liit jätab endale õiguse raamatu terviku huvides kokkuleppel autoriga tekste vajadusel muuta ja lühendada. Loo võib avaldada anonüümselt või pseudonüümi all.

Raamatu kogemuslugude kogumine toimub teemade kaupa, igal teemal on uus tähtaeg. Esimesena ootame lapsepõlve-teemalisi kogemuslugusid 21. märtsini 2021 meiliaadressil autistide.raamat(ät)gmail.com. Nüüd ja edaspidi on siiski oodatud lood ka õpinguaastate, täiskasvanuks saamise ja igapäevaelu, suhete, annete ja eriliste kogemuste ning kõigil muudel teemadel, mis puudutavad autistina elamise kogemust. Lood võivad olla kunstilises vormis (ka luuletused). Oodatud on samuti enda joonistatud ja maalitud pildid, koomiksid. Loo võib esitada kasvõi pildikollaažina või kokkuleppel muus vormis.


Lapsepõlv

Kõik saab alguse lapsepõlvest. Millised olid Sinu lapsepõlvekogemused? Millised on varased lapsepõlvemälestused? Kuidas läks lasteaias ja koolis? Millised on teismeea eredamad mälestused? Millised olid Su suhted vanematega? Millised olid Su suhted teiste sugulaste ja tuttavatega? Kirjelda mõnda olukorda. Milliseid raskusi Sa lapsena kogesid? Kuidas need olukorrad lahenesid? Mida Sa oma kogemuste põhjal järeldad elu kohta? Mida Sa lapsena oleksid vajanud, et tunda end hästi?

(Pilt: “Upsidedown“, S. A. Murray)