Lugejate tagasiside raamatule “Autismi olemus: neuroloogilise mitmekesisuse kaitseks”


“Väga põhjalik ja sisukas ülevaade autismist ja autistlike inimeste sisemaailmast. Minu jaoks teeb raamatu eriti väärtuslikuks just see, et autor teab täpselt, millest ta räägib. Autismis ja autistlike inimeste maailmatajus on midagi, millest on meil kõigil üht-teist õppida.”
– Ivica Mägi, autismivaldkonna arendaja, koolitaja, nõustaja

***
“See raamat on ühe suurte teadmistega autisti “laiendatud” autobiograafia, süvauurimus iseendast ja autismist, kirja pandud harvaesineva põhjalikkuse ja kirega. Mul pole vähimatki aimu, kas kõik selles raamatus esitatud mõtted ja seisukohad peavad tingimata vett, kuid kindlasti on see suureks toeks autistliku meelelaadiga inimestele ja nende lähedastele. Miski selles raamatus hämmastas mind. Olles lugemise lõpetanud, jäi kummitama ainult üks mõte: “Ma tahaksin olla autist!””
– Valdur Mikita, kirjanik ja semiootik

***
“Lühidalt kokku võttes on autism inimloomuse osa, milleta jääks ja jäänuks inimkonnal palju saavutamata. Kaarel Veskise raamat on esimene raamat neuroloogilise mitmekesisuse vallast eesti keeles. Võib arvata, et paarikümne aasta pärast on arusaam neurodiversiteedist jõudnud üldisesse kooliharidusse ja seda toetatakse samasuguse innukusega nagu praegu homoseksuaalsete inimeste õigusi. Sünnipärane neuroloogiline mitmekesisus on täiuslikult ökoloogiline arusaam inimloomusest, mida loodusest irdunud inimesel on viimane aeg enesele tunnistada.”
Amar Annus, assürioloog ja tõlkija

***
“See raamat on segu referaadist ja manifestist, igal juhul on see huvitav — autoril on oma tugev nägemus autismist ning õigest suhtumisest sellesse. Sellest raamatust lugesin välja, et iseenesest võib autism olla ka enesemääratlus ja kes end autistina tunneb, võib seda vabalt olla ka mingi ametliku diagnoosita. Nagunii ju ravi ei ole ja mis see ikka kahju teha saaks? Tahad olla autist ning sümptomid kajavad sinus vastu, seletades korraga kogu su elu lahti — aga palun!”
– Katrin Pauts, ajakirjanik ja kirjanik, saatesarja “Eesti tippmodell” peatoimetaja

***
“Kirjutan, et tänada Sind fantastilise raamatu eest. “Autismi olemus”… see peaks olema “kohustuslik kirjandus” kõikidele psühholoogidele ja psühhiaatritele. Sinu raamat täiustab suurepäraselt minu arusaamist inimolendiks olemise kunstist ja imest. Tänan Sind väga veelkord.”
Eero Erastus, ettevõtja

***
“Teost lugenuna, liitun kõigi nendega, kes on Teid kiitnud! Imetlen Teie laiaspektrilist käsitlust (nii ajalooliselt kui eri riike hõlmavana), analüüsi- ja andmete mõtestamisoskust, positiivse nägemuse andmist ja inimlikkust. Kurvaks tegi genotsiidilaadsete juhtumite, katseisikuteks olemise lugemine ja diagnooside määratluse piiratus. Isiklik teadasaamine oli, et väline rahulikkus ei pruugi tähendada külmust, vaid võib näidata seesmiste protsesside üliaktiivsust. Ka mina õhkasin raamatu sulgemisjärgselt – milline imepärane sisemaailm, millised imetabased tajud, milline teravustatud nägemine. Edu, rõõmu ja alalhoidlikkust!”
Merike Tiimann, Tartu lastead Ploomike direktor

***
Mul on mitmel põhjusel tohutult hea meel, et Kaarel selle raamatu kirjutas.
Siiani pole olnud eesti keeles kirja pandud raamatut, mida soovitada kellelegi, kes soovib autismi ja autiste paremini mõistma õppida. Nüüd on.
Samuti ei ole ma ammu lugenud raamatut, mille lugemisest hakkaks hingel kergem, sest tajun, et on veel teisigi inimesi, kes mõtlevad, tunnevad ja peavad oluliseks samu asju, mida ise südames kannan. Imetlen Kaarli põhjalikkust – ja isegi võiks öelda, et vaprust -, et ta need mõtted ja ideed paberile pani. See on kahtlemata tohutu töö.
Pean Kaarlit oma sõbraks ning olen selle üle tõeliselt uhke. Raamatut lugedes tundsin uhkust oma sõbra üle.
Selles võrdlemisi paksus raamatus on rohkem neid ridu ja mõtteid, mille tahaks alla joonida kui eriliselt olulisi ning meeldejätmist vajavaid, kui neid, mille jätaks alla joonimata.
Minu jaoks lisas lugemisnaudingut kindlasti ka Kaarli kirjutamisviis – lausete struktuur, elegantselt ja naelapea pihta valitud omadussõnad ja kujundid.
Nagu Kaarel ka ise lõppsõnas tunnistas, paneb sääraseid mõtteid sisaldava raamatu avaldamine autori kaunikesti haavatavasse olukorda. Seepärast, peamiselt instinktist Kaarlit mõistmatuse, vääritimõistmise ja hukkamõistu eest kaitsta (ütleksin, et minu arvates haavavaim neist on esimene), pidasin mõnd näidet või mõtteavaldust lugedes hinge kinni ja mõtlesin: “Oh, ära seda parem küll kirjuta, nad ei suuda seda mõista!”. Kuid loomulikult on suures pildis õigem ja siiram – ning loomulikult parem –, et ta seda siiski tegi.
Kasutan siinkohal üht oma lemmiktsitaati Dostojevskilt (kui sõnapaar tsitaadiks kvalifitseerub) ning ütlen, tundsin Kaarli raamatut lugedes “hingelist poolehoidu”.
Kõige arusaamatu ja (enda jaoks) määratlematu suhtes skeptilise maailmavaatega inimestele, kes võivad ehk ka sattuda seda raamatut lugema, ning kelle mõistmatuse eest sooviksin endiselt iga hinna eest Kaarlit hoida, leidsin enda jaoks täiusliku vastuse veel raamatu viimaselt leheküljelt:
“Üleminek uuele paradigmale ei saa aga toimuda ilma avatuseta sokraatilisele kahtlemisele – eeldusele, et tõde võib endast kujutada hoopis midagi muud võrreldes sellega, mida oleme harjunud tõena ette kujutama.”
Aitäh, Kaarel!
Ande Etti, tegevusterapeut (tegevusterapeut.ee)

***
“Kaarel Veskis on teinud suure töö ja kirjutanud valmis väga põhjaliku autismi raamatu. Minul on olnud võimalus seda lugeda ja neelasin innuga igat peatükki. Hindan seda raamatut väga kõrgelt kuna autor teab täpselt millest ta räägib! Aitäh Kaarel! 🍀”

***
“Tallinnas oli raamat eile juba Ülemiste Apollos müügil. Tänan, tänan, tänan Kaarel! Mina ei saanud enne käest ära pandud, kui raamat läbi. Väga-väga hästi kirjutatud. Minu meelest tuleks edaspidi koos lapse diagnoosi ütlemisega vanematele ka see raamat anda. Või vähemalt lugemissoovitus. Pikemat aega teemat uurinud autistlike laste vanemad on ilmselt ise ka kõigi viidatud nimede, raamatute ja filmideni jõudnud, kuid nüüd on väga hea, et eesti keeles kõik ühes kohas koos. Oleksin tahtnud lapse diagnoosi saades kohe sellist põhjalikku ülevaadet saada. Nüüd on väga hea seda vajadusel õpetajatele ja teistele teemast huvitatutele soovitada. Suur-suur tänu, Kaarel!”

***
“Uskumatu raamat ikka. Kraamisin tube, kui vanem laps tõi raamatu automaadist ära. Mõtlesin, et loen eessõna ära ja siis koristan edasi….aga nüüd loen ja loen….eks need toad on seni koristamata, kui raamat läbi on. … Soovitan väga lugeda seda raamatut . Ausalt, mina hakkasin oma poega hoopis teise pilguga vaatama ja seda raamatut lugedes jäin mõtlema, et kas äkki autist on see tavaline inimene ja meie hoopis need sissetungijad ja teistsugused. Äkki algne inimene oligi hoopis autist ja nii tasapisi hakkas inimkond mingi geenirikke tõttu meiesuguseks muutuma? Autist tundub olevat meist palju kõrgemal astmel asuv inimene, kel on võime näha, kuulda, tunda palju rohkemat, kui meie iialgi seda suudame. Aitäh, selle raamatu eest. Selline tunne on nagu oleks äkki nägijaks saanud”

***
“Sain samuti oma raamatu eile kätte ja kahjuks vaid 30 minutilise autosõitu ajal sai lugeda aga need esimesed 5 peatükki (ja pealkirjade järgi ka kõik järgnevad) on nii huvitavad et kui mul vaid oleks aega loeksin selle vist ühe päevaga läbi ja siis võib-olla korra veel 🙂 Meil on diagnoosi(nime) õhku viskmisest möödas veidi enam kui aasta ja olen sellist kirjandust ammu otsinud. Suur aitäh. “

***
“Mina olen seda juba lugeda saanud ja ahmisin kohe igat lauset huviga. Sellist kohta, mis igav oleks, ma küll ei kohanud. Autistlike laste vanematele ja lähikondlastele väga hea info! Aitäh Kaarel, et sa selle suur töö ette võtsid!”

***
“Niipalju kui sain enne sirvida, siis on see tõeliselt humanistlik ja selle peamine väärtus on Sinu siiras soov elus midagi paremaks muuta, kõikide jaoks. Aga kindlasti ka kogemusele toetuv info. Tasakaalus on analüüs ja üldistus. … Igaljuhul on tunda, et Sind pole ajendanud puhtalt teaduslik huvi ega miski muu peale vajaduse jagada kogemust, et vähemalt vähendada teiste kannatusi ja läbielamisi. Ma loodan, et see oligi ka Sulle kergendust toov, selgust andev, sest eks see nõudis ju teadvustamist selleks, et selgelt sõnastada. Mis nähtav, sellega on ikka lihtsam toime tulla. Ja ma pole jõudnudki veel põhjalikult syveneda, seda, mida kirjutasin, on kohe tunda, see pole nähtav. Kindlasti on väga palju tänulikke inimesi!!!! Veel kord – jõudu Sulle! Midagi siiski veel – see raamat aitab ka minul ennast paremini mõista ja oma ülesannet siin elus.”

***
“Võibolla kõlab kuidagi liiga emotsioonikalt ja õhinaselt, aga kui iga natukese aja tagant tahaks noogutada ja “Jah!” või “Just!” hüüda, siis o n asi väärt asi. Ja ma tean vähemalt viit inimest, kelle ma selle raamatuga tuppa luku taha paneks ja enne välja ei laseks, kui on läbi loetud. … Mulle meeldib just see pool asjast, et see aitab mul paremini aimata, mis minu poja sees toimub, ja maailma natukene läbi tema pilgu näha, kui selline asi üldse võimalik on. Olemata ise autist, ei oska ma seda poolt ehk nii palju kommenteerida, kuigi ülitundliku introverdina tunnen kohati ka ennast ära. Aga väga palju on selles raamatus seda, millele ma oleksin tahtnud juhtida nt kasvõi mõnele õpetaja tähelepanu, kui oleksin osanud seda täpselt sõnastada. Olen selle pealt kümne aasta jooksul, mil me teame, et *** on Asperger, väga palju esialgselt selle kohta uuritut ja õpitut ümber hinnanud, lausa sinnamaani, et nii mõnigi asi on tegelikult risti vastupidi sellele, mida meile rääkisid psühholoogid ja psühhiaatrid. Just selle poole pealt tulevad need “Jah!”-elamused – et ma polegi asjast valesti aru saanud ja võin oma sisetunnet rohkem usaldada.”

***
“Väga soovitan. … Tänan raamatu eest, võtab kokku minu tõekspidamised ja arusaamad. Psühhiaatria on vähemalt mulle pisut pseudo. Õnneks elu palju rikkam ja mitmeti mõistetav. Mul kogemus kl. mõttes sealpool käimisega. Tunnetus nüüd pisut teine. Muidu tõsimeelne [—–] . Kummardus … Teen [—–] uuringuid ja olen hiigla tänulik ikka kogemuse ja raamatu eest. Olen 10 aastat [—–] töötanud.”

***
“Kaarel Veskis, lugesin. Ole veelkord tänatud! Ja soovitan lugeda kõigil, sest see ei puuduta ainult autismi. Kogemusnõustajatele kohustuslikuks kirjanduseks! “

***
“Huvitav raamat tundub olevat. Lõigus, mis on raamatus välja toodud, pööratakse tähelepanu sellele, et oluline ei ole mitte hakata ümber harjutama või hukka mõistma autisti reaktsioone ja käitumist, vaid on oluline muuta iseenda suhtumist ning võtta autisti sellisena nagu ta on.
Kui ma oma last vaatan, kellele on määratud autismi diagnoos, paneb mind sügavalt mõtlema mis see autism tegelikkuses on. Selle avastamine on rännak. Mida täna näen ja tajun, on ülitundlik laps, kellel on tugevad võimed tajuda ja märgata seda, mis silmale nähtav ei ole ja ta käib soovi korral ka minu energiaväljas kui olen temast pikalt eemal olnud. Kui ma ärritun millegi peale, olen pinges, siis ta tuleb kohe ja sekkub, üritab mind eemaldada suhtlusest, mis pingeid tekitab või muutub ülienergiliseks ja kaootiliseks. Ta on laps kes näeb ette tulevikku, kes reageerib inimestele enda ümber ja keskkonnale. Ta võib olla ühel hetkel hüperaktiivne, tugevalt reageerida puudutusele ja helidele ja teisel hetkel, teises kohas võib olla ta rahu ise, paigal, reaktsiooni minemata, sõltumata helidest tema ümber ja inimestest. Ta kas on ühenduses teise inimesega või mitte. Väikesena vältis ta enamus inimesi ja samas olid inimesed – nii täiskasvanud kui lapsed – kellega ta oli justkui üks, oli kontaktis nendega süvitsi. Väga huvitav. Olen tänulik tema eest, et ta on tulnud minu ellu.”

***
“Väga tähtis raamat, mul on nii hea meel, et just eestlase poolt kirjutatud ka!”

***
“Üks silmiavardav teejuht autisti/aspergi hingeellu. Oluline mõistmine ja äratundmine ka neile, kes seda maailma pisut teisiti tajuvad või kes soovib mõista teisiti tajujate hingeelu. Kohustuslik lugemine nõustajatele. … ma usun, et seda raamatut peaksid lugema absoluutselt kõik inimesed. Meil on väga lihtne teist mittemõista või hukka mõista süüvimata miks ja milleks keegi teisiti käitub.”

***
“Loen raamatut ja iga peatükiga muutun vaiksemaks ja tänulikkus minus avab end. See raamat räägib minuga nii selget keelt. Mõistab mind. Olen erinev ja lähen kergesti “katki”. Olen väga tänulik oma perele kes on mu lähedal ja me koos saame hakkama. Me koos õpime minu tundlikkusega toime tulema.”

***
“Lugesin raamatu läbi, hoopis isemoodi ja ootamatu aspekt, mis paneb sügavalt mõtlema. Tingimata tasuks tõlkida!”

***
“Aitäh, Kaarel, nii raamatu kui ka intervjuu eest. Mõlemad on väga puudutavad ja toetavad. Intervjuu oli täpselt paras – arusaadav ja arukas, ning minu arvates pakkus väga palju eriti neile, kel ei ole seni olnud autismi olemusest head pilti.”

***
“Loen hetkel “Autismi olemuse” raamatut ja minu lapse käitumist seletab küll väga hästi intensiivse maailma teooria. Aga lõpptulemusena olen ma täielikus segaduses, sest abikaasaga kahepeale saame me küll korraliku autisti kokku, sest mina olen ülitundlik igasuguste helide ja lõhnade ja tekstuuride suhtes, aga tema mõtleb mustritena ning tal on keeruline seletada, mida ta tunneb või mõtleb. Inimestega suhtlen ma abikaasast paremini, aga üldiselt olen ma raamatuga leheküljel 248. Loen nagu põnevikku, aga natuke hirmutavalt reaalset. Seega ma ausalt öeldes ei tea, mitu autisti või paljude autistlike joontega inimest meie peres on. Tegelen koerte treenimisega ja ka nendega ei kasuta ma midagi ABAle sarnast, ammugi ei lase ma oma lapse peal sarnast asja rakendada! Me tahame oma last kaitsta ja lasta tal areneda. Hakkasin diagnoosimisega tegelema, kuna me näeme, et lasteaias ta hakkama ei saa (ta on nüüd kodune) ja kindlasti pole ta nö materjal tavakooli tavaklassi. Me ei taha kuubikust palli teha.”

***
“Tahtsin öelda sulle suure aitäh “Autismi olemuse” kirjutamise eest! See on absoluutselt imeline raamat mulle, kes ma püüan aru saada oma 3,5-aastest pojast (keda me tegelikult diagnoosimas käinud ei ole). Olin raamatuga poole peal, kui tundsin, et tahan sulle kirjutada. Ma olin kogu aeg otsinud arusaamist selle kohta, mis toimub tema sees. Ja sina pakkusid seda (ja nii palju rohkemgi!) läbipõimituna teaduslikest selgitustest ja isiklikest kogemustest. See raamat kõnetas mind tõeliselt. [—–] lisaksin, et ehkki mul ja mu abikaasal ilmselt diagnoosijagu sümptomeid ei oleks, oli raamatut lugedes väga tore ka meid ära tunda. Meil on täiesti erinevad sümptomid, aga jõudsin oma abikaasa mõistmisele palju lähemale. Aitäh ka selle eest!”

***
“Tere, loen praegu Teie raamatut “Autismi olemus” ja tahtsin tänada, et selle kirjutasite.”

***
“See raamat on mulle endale väga vajalik. Ma ei tea mis ime läbi olen jõudnud oma eluga sinna kus olen ja Sinu raamatut lugedes meenub mulle nii palju. Kuidas olen pusinud ja püüdelnud just selle selguse poole. Hing oli natuke haige pärast. Oleksin end justkui paljastanud seda raamatut lugedes. Vaatasin otsa oma nõrkustele ühiskonnas. See kus ma praegu olen või millega tegelen, on minu oma maailm. Ja ma olen just sellisena tahetud. Tegelen keeruliste inimestega ja nende vaevustega. Näen ja tunnen inimpsüühikat lähedalt. Tegelen inimestega läbi humanistliku vaatenurga. [—–] Mulle on juhtunud sõltlasi, ärevikke, suitsiidsei ja depressioonis inimesi. Tavaline seljavalu on seega nagu õnnistus. Ja Sinu raamat viib mind inimestele veel lähemale. Ja oma pojale, kes on kuskil piiri peal oma sotsiaalärevusega. Ja lähemale iseendale. Mul on palju tuttavaid, kes on psühholoogid, sotsiaalpedagoogid ja terapeudid. Sinu raamat on praegu teema. Nagu kohustuslik kirjandus. 🙂 [—–] Arvan, et see raamat tekitab igas inimeses teatud määral emotsioone. Autistlikel inimestel on neid vigureid lihtsalt korraga rohkem antud ja suurema annusena kui keskmistel inimestel.
Päris tavalist inimest pole ma kunagi kohanud. Nii et sellest raamatust võiks kõigil abi olla. Huviga lasin silme eest rida tuttavaid läbi ja tavalist ei leidnud. No kõige huvitavam oli see, kui arutlesin psühholoogiga, kel on 30 aastat kogemust. Tema jaoks oli tabu küll, sest tal puudusid teadmised autistliku inimese sisemaailmast. Psühholoog on ju tark, erudeeritud, kogemustega.. Ja siis tuleb midagi sellist. Keegi on põhjalikum, kogenum, intelligentsem!? 😀 Kirjutab raamatu ja arutleb rumaluste üle mida kõike on välja mõeldud. Mina ei leidnud ühtki tabu. Mind üllatas see, et järelsõna raamatule oli isiklik ja emotsionaalne. Mulle väga meeldis selline lõpp. Sest teose põhiosa oli teaduslik, sealjuures osavalt eri vaatenurkadest kokku kirjutatud. Ja selgelt, ilma et segadust oleks tekitanud. Samas oli Sind kuskilt ridade vahelt pidevalt tunda.”

***.
“Minul on lugemisest meelde jäänud sõnum: “Autism pole haigus, vaid eripära”. See on muidugi nii laia ja sügava teema väga lihtsustatud käsitlus, aga ütleb nii mõndagi. Raamatus on pikad arutlused selle kohta, kui ebaõiglaselt on autiste ajalooliselt koheldud ja et enamus käitumishäireid ongi seotud sellega, et autiste pole mõistetud ja seetõttu hukka mõistetud ja väärkoheldud. Kuigi raamat on keeruline ja tahab lugemisel süvenemist, soovitan siiski tutvuda, et mõista autiste ja nende vanemaid.”

***
“Lõpetasin Teie raamatu „Autismi olemus“ lugemise ja kuna jagate raamatus enda meiliaadressi, siis võtsin julguse kokku, et Teile kirjutada. Teie raamat mõjus väga inspireerivalt ja näitas käsitletud teemasid hoopis uues valguses. Olen ise [—–] ja töötan viimased aastad õpetajana. Käesoleval õppeaastal palus [—–] , et kirjutaksin artikli hariduslikest erivajadustest ja HEV lastest ning mil määral see teema puudutab [—–] õpetajate tööd. Samuti olen viimased paar aastat otsinud abi erinevate õpilaste ja oma isikliku lapse emotsionaalsetele probleemidele. Juba varasemalt leidsin ma palju ühiseid jooni oma lapse ja autistide käitumise vahel, kuid Teie raamatut lugedes hakkasin ma ka iseennast palju paremini mõistma ning väga positiivselt mõjus arusaamine, et see osa, mille vastu olen alati võidelnud, on hoopis kõige väärtuslikum osa minust ja võib-olla on selle teadmisega lihtsam edaspidi oma emotsioone kontrollida. Arvan veel, et Teie raamat annab väga põhjaliku ülevaate väga paljudest omavahel seotud teemadest ja aitab antud valdkonda palju paremini mõista. Kavatsen ka ühe eksemplari oma lapse koolile kinkida lootuses, et kasvõi üks õpetaja loeks seda ja suudaks seeläbi kolleegide suhtumist mõjutada. [—–] Leian, et igale õpilasele oleks vajalik võimaldada isiklik lähenemine ja võimalusel individuaalne arengukava. Tänan Teid veelkord väga hea raamatu eest.”

***
“Loen just Teie raamatut “Autismi olemus” ja mina olen küll see üks inimene, kelle jaoks seal kirjapandu on täpp i peal. Olen inspireeritud ja lõpmata tänulik. Saan siin vastuseid oma miljonitele küsimustele. Aga näe, konkreetne olukord on ikka seinana ees. [—–]
Minupoolne tagasiside on: ülivõrdes vajalik ja tänuväärne raamat.”

***
“Mul on suur rõõm teatada, et mõni aeg tagasi sai raamat “Autismi olemus” majja soetatud ja on hetkel minu lugemislaual 🙂 Seega on praegu sobilik koht ja aeg öelda suur aitäh! Raamatu lugemine pakub mitmes plaanis suurt rahulolu ja kuna töö viib igapäevaselt kokku erinevate lastega, siis nende ehk pisut “eriliste” laste paremaks mõistmiseks on Teie kirjapandu asendamatu! Raamat on asendamatuks abimeheks, kui on soov mõista…. Midagi selles raamatus teeb lugedes mind inimesena õnnelikumaks :-)” Minupoolne tagasiside on: ülivõrdes vajalik ja tänuväärne raamat.”

***
“Tänan suurepärase raamatu eest! Olen ise peagi 9-aastaseks saava autistliku joontega vahva poisi ema. Leian, et see raamat on just see, mis on olnud puudu. Seega olen raamatut nii kinkinud kui soovitanud lugeda oma lähivõrgustikul. Samuti lapse õpetajale sai see raamat.”


***
“Tahan avaldada Sulle südamest tänu nii põhjaliku raamatu eest! Olen lapsest peale tundnud ennast teistsugusena kui “tavalised” lapsed – Sinu raamatut lugedes sain aru – miks 🙂 Paljud asjad said selgemaks ja küsimused said vastused.”

***
“Tere, Kaarel, aega võttis, aga asja sai… 2 pärastlõunat ning Su raamat läbi loetud, aitäh!!! Ega ma oska isegi öelda, mida lootsin, arvasin leidvat… Targemaks sain üksjagu, rohkemgi… Ja nüüd saan ehk rahu soovitustest: kasvata paksu nahka… Ei suuda, ei oska… Ning ma pole isegi mitte ainult üks vähestest… Ma ei ole iseseisevalt palju lugenud, uurinud teemal, kaua isegi ei osanud arvata, et teema on… Sest paraku tundus, et kõik ongi minu viga, minu süü. Ah, mis ma siin ikka leierdan. Oled teinud suure töö ning tulemuseks on paljudele targemaks saamist võimaldav raamat! Respekt!”

***
“Üks ütlemata hea raamat! Eriti nendele, kes tegelikult ka tahavad olla tolerantsed ning heatahtlikud erinevate inimeste vastu. Hästi tore ja uhke on öelda, et olen hea inimene, aga kui juhtumisi satud kokku inimesega, kes ei vasta sinu ootustele “õigest käitumisest”? Mis siis saab?! Päris hirmus, eksole. Võiks öelda, et isegi ärritav 🙂 Üks huvitav asi, mida raamatust lugesin, oli inimestele silma vaatamine. Olen mõnikord end isegi süüdi tundnud, et ei suuda inimesele silma vaadata. Aga kui see olekski normaalne? Kui annakski teisele inimesele aega end sinuga turvaliselt tunda, mitte nõuda oma reegleid, oma harjumusi? Sildistada ja näpuga näidata, et no miks ta nüüd mulle teretades korralikult silma ei vaata… Ja sinna kogu see heatahtlikkus erinevuste vastu läheb. Soovitan kõigile, kes tunnevad INIMESE vastu huvi.”

***
“Tere! Lugesin Teie huvitavat raamatut autismist. Minu poeg on 2*-aastane ja autist. Sõjaväest pääseski ta tänu arsti pandud disgnoosile skisoidne isiksus. Olen väga tänulik selle raamatu eest. See aitab tervel meie perel *** paremini mõista. :)”

***
“Tere, Kaarel. Olen lõpetamas Su raamatut ja lugesin intervjuud [—] ning nagu väga paljud teised tahan ka omalt poolt Sind tänada. Mul ei ole Aspergeri sündroomi diagnoositud – vist selle pärast, et ma pole geenius ja suutsin teismeeast 30 eluaastani enam-vähem normaalset teeselda, kuid olen siiski töövõimetuspensionil ja tööl ei käi. Nüüd on suhtlemine minu jaoks muutunud niivõrd imelikuks ja koormavaks, et ilma hädavajaduseta ma seda ei tee. Tõmban endaga sellest raamatust vähemalt sadakond paralleeli … Ma pole ennast kunagi normaalsena tundnud, kuid paar aastat tagasi õnnestus mul [—], et see pole enam probleem ja “normaalne olemine” mulle muret ei tee ega näi ka ihaldusväärne. Siiski … Sinu raamatut lugedes sain aru, et olen TÄIESTI NORMAALNE ASPERGER. Ja see tegi mulle üllatavalt palju rõõmu! Suur aitäh Sulle, Kaarel. [—] Mulle tegelikult väga meeldis Sinu raamatus, kus Sa arutlesid, et võibolla inimese toimetulekut ei peaks mõõtma sellega, kui paljude asjadega ta hakkama saab, vaid sellega, kui õnnelik ta on. [—] Väga tore, et Sa raamatu lõpus ka endast rääkisid – see sobis sinna ja oli oma siiruses nii ilus. Millegipärast inimesed kardavad, et mõjuvad idioodina, kui nad on avalad. Autentsus on praegu ka minu lemmikteema ja ka mina olen kindel, et maailm on nägemas muutumisvajadust selles suunas. See oli nii hooliv ja soe raamat… [—] Olen tõesti õnnelik, et Sa olemas oled ja sellise raamatu kirjutasid!”

***
“Lugesin Sinu raamatu läbi. Leidsin palju kasulikke mõtteid – ma ei ole vist kunagi nii palju lipikuid lehekülgede vahele pannud kui nüüd. Tegelikult on lugemise lõpetamisest juba paar nädalat möödas. Ja see ajaline distants on mõneti hea: pärast Sinu teost olen lugenud mitmeid ilukirjanduslikke raamatuid ja vaadanud mõned väärtfilmid. Tänu Sinu raamatule on neid nüüd põnevam lugeda/vaadata: ma sain teada midagi inimese kohta, mis avab loetud ja nähtud teostes hoopis uusi tähendusi. Suur aitäh!”

***
“Sain loetud ka just Teie raamatu – ainult kiidusõnu selle kohta! Väga vajalik, väga asjalik ja väga palju toetust pakkuv raamat.”

***
“Mulle kohutavalt meeldib Su raamat “Autismi olemus” ja mitmes mõttes meeldib. Olen palju asju ise samamoodi mõelnud, aga pole varem täpselt niimoodi mitte kuskilt lugenud. See on minu eluväärtusi ja tehtud otsuseid toetav raamat. Mul tekib lugedes ka palju seoseid oma pojaga, kellel on diagnoositud ATH /—/ Olen alles 19. peatüki juures, aga mul on juba mitu asja, mis ma oleks pidanud eile või täna tegema (/—/), tegemata, sest mul on raske seda raamatut käest panna. Nüüd vist panen selle küll kuni järgmise nädalavahetuseni kõrvale ja asun laste ja koduga seotud asju tegema. Kui lähinädalatel selle läbi loen, tagasisidestan vast põhjalikumalt. Aitäh nii vinge raamatu eest! /—/ Lugesin Su raamatu läbi ja ma ei tea, kust otsast alustada. See on nii võimas raamat ja siin on niivõrd palju teemasid sees. Ma pole vist pärast 21. eluaastat, kui lugesin /—/, ühestki raamatust nii suures vaimustuses olnud. Ei ole liiga radikaalne, ka see just võlubki, et on parajalt radikaalne. Kui oled rohkem sina ise, lähemal oma tõelisele loomusele, “osa universaalsest teadvusest, kogu loodust läbivast ilust, sügavast tarkusest ja tingimusteta armastusest” (lk 449), siis oledki vist radikaalsem, kusjuures samas ju tegelikult tundlikum ka. See raamat rääkis palju ka minust endast, mingid küsimused, mis mind pikalt vaevanud on, said vastuse või peaaegu-et-vastuse, mingid mõtted-tundmused kinnituse, et olen olnud õigel teel. Igatahes soovitasin seda raamatut viimase nädala jooksul (olles ise lugemisega alles poole peal) juba viiele-kuuele inimesele ning kolm-neli neist näisid kindlalt tahtvat seda lugeda. /—/ Veelkord supersuur tänu!”

***
“Lõpetasin just Sinu raamatu “Autismi olemus. Neuroloogilise mitmekesisuse kaitseks” lugemise ning soovin Sind selle lugemiselamuse eest tänada. Mõistan, mida oled tundnud ja tunned, püüdes selle maailmaga suhestuda. Ülitundlikel inimestel on see keeruline. /—/… Sinu raamat andis palju tuge. Lisaks oli väga armas, et iseendast nii ausalt kirjutasid. “

***
“See on parim raamat, mida olen sel teemal lugenud. Olen ise 13-aastase asperger-poisi ema. Lisaks õpetan igapäevaselt autistlike joontega lapsi ka koolis. “

***
“Lugesin ja võin õelda, et üks kõige rohkem elus kasuks tulnud teos ilmselt! Mina, kellel puudus igasugune teadmine autismist sinnani, kui meie sündis meie tütreke, kelle on autism (kuigi diagnoositud pole veel)! See raamat aitab mind igapäevaselt mõista lapse eripära! Lohutab, julgustab! Suured tänud!”

***
“Nauditav on lugeda arukat ja hästistruktureeritud teksti. Olen autismist üsna palju lugenud, aga sageli on need olnud fragmentaarsed vôi siis pealiskaudsed làhenemised. Nüüd siis tôesti üks vàga hàsti selgitav raamat! Lisaks sisule ka vormistus, mitte ühtegi grammatika-, ega ka mitte stiiliviga! Tänapäeval nii harvaesinev 😀 lugupidamine lugeja suhtes 🥰 Aitähh! /—/ Sellepärast ma Sinu raamatut naudingi, et Sa päriselt oskad môtelda ning analüüsida. Kui vaid oleks Sinusuguseid rohkem ning tooks oma môtted kuuldavale, siis ehk midagi muutuks ka süsteemis. Praegune süsteem on kohati liiga pinnapealne. See raamat vôiks olla kohustuslik kirjandus lausa, mis annaks vôimaluse teemasse ka sügavamalt süüvida.”

***
“Olen ammu tahtnud öelda, et see on uskumatult hea raamat. “Uskumatult” on muidugi ära kasutatud sôna, aga paremat praegu ei leia 🙂. See, mis mulle väga meeldib – Sa oled teema kuidagi “lineaarselt” vôi “horisontaalselt” läbi töötanud, môelnud, aru saanud ja “neutraalselt” lugejale lahti seletanud. Môned arvamused on väga julged, ausad (aitäh!) – nt Elaine N. Aroni tööde kohta. Ja see, millise massiivi (palju sh muukeelset) suundumusi ning teooriaid oled arusaadavaks teinud!! nüüd ei pea kogu seda hulka tekste/raamatuid lugema, sest Sa oled sealse olulise “istutanud” oma raamatusse. Koos seostega!
See nii ilus! Aitäh! Mulle toimis kogu raamat vabastavalt, andis kindlust. Sest kogu aeg aitas asju kinnistada mingi loogika. Loogika, mida otseselt näha polnud, mille külge aga kôik seosed kinnitusid (piltlikult nagu mingi taime vars, kus kindla mustriga tema oksad/lehed välja tulevad). “

***
“Soovin tänada “Autismi olemuse” eest! Ma oleksin vajanud seda raamatut juba 22 aastat tagasi, kui kohtusin oma laste isaga, aga hea, et nüüdki seda lugema sattusin ühe aspi inspiratsioonil. Olen pärit ühiskondlikus mõttes edukast tavaperekonnast ja need teemad ja vaatenurgad on mulle (kahjuks) väga uued. Samas mu süda peab neid vaatenurki õigeks. Ma arvan, et mu laste isal on aspergeri jooned (/—/). Raamatut vähehaaval tunnetades näen, mida kõike ma olen mh temaga suheldes halvasti teinud ja kus ma edaspidi saan paremini teha. Lapsed on ka juba natuke suured (/—/) ja nende kasvatuse ajad on möödas, aga ennast muuta pole kunagi hilja.

See raamat on vähehaaval lugedes muutnud minu suhtumist maailma olulisel määral juba praegu, kui see veel päris läbi loetud pole. Ma loodan, et see raamat jõuab paljude inimesteni ja toob kaasa olulisi muutusi, mida me kõik vajame.  
Vahel pean lugemise kinni ja küsin endalt: mida mina saaksin teha, et neile muutustele kaasa aidata, et oleks see kõiki rikastav neuroloogilise mitmekesisusega arvestav maailm meie ümber? /—/ Minus tekitab see raamat väga tugevat soovi olla hoolivam, teha oma elus arvestavamaid valikuid ja ma tänan selle eest!”

***

“/—/ Avasin veidi aega tagasi Su raamatu «Autismi olemusest» ning juba lühikese sirvimise ja siit-sealt lugemise järel tahan südamest tänada – mu käes on raamat, mis paneb meeleliigutusest nutma! Tänulikkusest! Autism teadvustatud kujul on mu ellu jõudnud viimasel aastal, kuid olen sellega teadvustamata kokku puutunud kogu elu. Et mitte pikka lugu rääkida, võtan oma lühikese kogemuse kokku – autism pole haigus ega vaja «ravi» ning elu mu teismelise tütrega on väga muutunud kui hakkasin intuitiivselt tegema asju teisiti – suhtudes temasse austusega ning õppides teda kuulama, et mõista ta vajadusi. Olen sügavalt tänulik, et olen saanud kingituseks sellise lapse, kes õpetab üht olulisimat siin elus – suhtuda teise inimesse täie respektiga ja õppida kuulama! Sinu raamat aitab kindlasti väga mitme inimese elu teha rõõmsamaks ja kergemaks!”


**********
Suurem osa tagasisidest esitatud anonüümselt ja isiklikud detailid on välja jäetud. Kui soovid lisada siia oma arvamust raamatu kohta, siis palun saada e-mail oma kommentaariga aadressile veskis.kaarel@gmail.com.

Raamatut saab tellida siit ja osta ka raamatupoodidest.
Meediakajastused raamatu kohta. Veel kommentaare ja reitinguid Goodreads.com lehel.