ARVAMUSFESTIVAL 2022: Puuetega inimeste kaasamisest. Huumoriga.

Transkript automaatselt koostatud tekstituvastuse abil: tekstiks.ee
Video


See on kokkuvõte Arvamusfestivali vestlusringist, kus osalesid puuetega inimesed ja huumorikirjanikud. Vestluse eesmärk oli arutada, kuidas huumor võib aidata puuetega inimeste kaasamist ja eneseväljendust ühiskonnas.

Vestluse juhtis Eesti Puuetega Inimeste Koja juhatuse esimees Monika Haukanõmm, kes rääkis oma kogemusest huumori kasutamisest oma töös ja elus. Ta ütles, et huumor on hea viis murda stereotüüpe ja eelarvamusi puuetega inimeste kohta ning luua dialoogi ja usaldust erinevate inimeste vahel.

Vestluses osalesid ka huumorikirjanikud Andrus Kivirähk ja Mart Juur, kes jagasid oma nägemust huumori rollist ja piiridest ühiskonnas. Nad rõhutasid, et huumor ei tohiks olla solvav ega halvustav, vaid pigem teravmeelne ja kriitiline. Nad leidsid, et huumor võib olla hea vahend puudutada tõsiseid ja keerulisi teemasid ning pakkuda uusi vaatenurki ja mõtteainet.

Vestluses osalesid ka puuetega inimesed ise, kes rääkisid oma lugusid ja näiteid sellest, kuidas nad on kasutanud huumorit oma elus ja suhtluses. Nad tõid välja, et huumor on aidanud neil leida oma häält ja enesehinnangut ning ületada takistusi ja raskusi. Nad ütlesid, et huumor on andnud neile jõudu ja rõõmu ning võimaldanud neil olla osa ühiskonnast.

Vestluse lõpus jõuti järeldusele, et huumor on oluline osa puuetega inimeste kaasamisest ja eneseväljendusest ühiskonnas. Huumor võib aidata luua sildu ja sidet erinevate inimeste vahel ning edendada mõistmist ja austust. Huumor võib olla ka vahend muuta ühiskonda avatumaks ja tolerantsemaks puuetega inimeste suhtes.S108

02:04

Ja.

S108

05:22

Mind on kuulda, Ma tean. Tere päevast kõigile, mina olen Tom ja perekonnanimi on rüütel. Ma ei ole Arnold Rüütli sugulane, mida kõik sageli kipuvad arvama. Muidugi oleks olnud, oleks tore, nii ägedat vanaisa, aga natuke napakad vanaisa omada. Aga sellegipoolest olen pärit Saaremaalt. Ja elu on toonud mind siis paidesse, nüüd tänasel päeval. Ja räägime siis, kuidas puudega inimeste kaasamine võiks välja näha. Ja räägime sellest läbi huumori võtme. See te tulite täna siia asja oli, selle sita on komedile noh, võib-olla saab naerda, võib-olla ei saa. Aga huumor on tegelikult väga tõsine asi ja huumor üle nalja ei tehta. Ehk siis paljud koomikud on öelnud, et tehke nüüd nalja. Et ega see naljategemine nüüd nii lihtne ei ole. Aga naljast, Me räägime huumorist. Minu lemmik standab komeedist. On Ricycher veis. Ja riigid on öelnud, et absoluutselt kõikide asjade üle võib nalja teha. Et tänapäeval öeldakse, ta, tahetakse olla nii poliitkorrektsed. Ja et ja ütleb, et nalja võib teha, nalja peab tegema. Ja kui kedagi see nali solvab, siis see inimene võib öelda, et see nali ei ole okei. Aga nüüd, mida see naljategija teha saab, on see, et kas ta jätkab selle naljategemist või ta jätka. Enamasti Öeldakse, et kuradile see ühe inimese arvamus. Ja tegelikult nali võib jätkuda. Ja, ja minuga koos on täna Katariina variandi, kes enda kohta ütles tegelikult ma pakkusin talle selle välja, et ta vaegkuulja liiga palju siin maailmas. Ja teine suurepärane vestluskaaslane Kai under, kes ütleb enda kohta, et ta on nägemispuudega blogija. Ja kuna meid on tänasin vestlemas üpris vähe siis avaldan arvamust ka mina ise, kui tahan, sest mina olen ju ometi moderaator. Ja ja võite avaldada ka teie nii, et palun lahkelt käsi tõsta, siis mina ütlen kaile või võib ka Katariina öelda, et üks käsi on püsti sellepärast et kai ei näe. Ja, ja teine asi, miks on väga oluline see, et siis ka Katariina teab, et ahah, sealtpoolt võib hääl tulla. Teine asi on see, et Katariina saab suurepäraselt kasutada vahendeid, mida teie tegelikult jah, tähele ei pane, et tal on ka endal üks seadeldis siin. Nii et hakkame lendama.

S108

05:41

Kuna me oleme Katariina kai ka väga pikalt tuttavad, siis me sinatame ja kui ma kogemata ütlen Katariinal, kata, siis ma arvan, et te saatega sellega hakkama. Kata. Kuidas ennast tutvustaksid?

S100

06:33

Tere, tere ka minu poolt Tom nii suurepärase sissejuhatuse teinud ja päris palju juba selle käre öelnud, aga mina siis olen jah, et vaegkuulja ameti tulema siis tööandjate nõustaja töötanud töötukassas ja minu roll on siis inimesteni viia info, kuidas vaegkuulja-ga suhelda, kisse vaegkuulja on mida temaga teha või mitte teha. Et siis ma olen nagu see inimene, kes aitab inimestel suuna kätte näidata. Aga muidu igapäevaselt olen ma täiesti tavaline inimene, nagu teie ema rollis abikaasa rolli sõber, mõni muu tuttav võõras ja toimetan täpselt samamoodi.

S108

06:46

Räägi mulle inimesi ikka huvitab ja no ma enda puhul ei rääkinud, et kuidas sul see tegelikult inimesi huvitab, kuidas sul see puude saamise lugu on?

S100

07:44

Jah, et vaegkuulmine mina ise sain vaegkuulmise oma vanematel vanemate ema pool, ema sai oma kurtuse emali kurt, mõlemad vanemad olid mul tegelikult kurdi ema Saigur, tõuse sellega siis, kui ta oli haige, kopsupõletikust sai valed ravimi peale ja kahjud kahjuks kaotas oma kuulmise. Ja minu isa on ju ka pärinud oma vanematelt kuulmislanguse, et siis olen mina, kes siis ka saanud geneetilise teel oma kuulmislanguse. Aga noh, kuulmislangust võib väga mitmet moodi saada. No kui te kuulsite geneetiliselt või haiguse järel, aga ka erinevad traumad, ehk mina sain siis oma vanematelt

S108

07:56

Ja, ja mitte väga originaalne küsimus sulle kai, kuidas. Mis on sinu tegemised ja lood ja, ja sinuga, puude lugu?

S141

08:01

Tervist nagu Tom juba ütles, Olenkoi.

S103

09:24

Ja tegelen siis põhiliselt blogipidamisega ja kirjeldustõlke konsulteerimisega ja hästi lühidalt võib-olla kirjeldustõlkest, et mina olen siis tõlgile nii-öelda see pimekonsultant, kes vaatab tekstid ja kirjeldused üle, et need oleks siis pimedatele arusaadavad. Et see siis puudutab nagu kõike, mida oleks vaja kirjeldada etendusi, muuseume, mis iganes, et kõike. Ja mina jäin pimedaks umbes 15 aastat tagasi, et kuskil nelja-aastaselt mul diagnoositi esimese tüübi diabeet ja, ja no tol ajal ei olnud selliseid toredaid aparaate nagu insuliinipumbad ja glükomeetrid ja, ja, ja siis need veresooned said silmas nagu väga palju kahjustada. Ja kui mulle tehti laserravi, et neid halbu veresooni silmapõhjas siis peatada nende kasvu, siis kuskil kolme kuu möödudes mul liselt veresooned ei pidanud vastu sellele ja, ja tekkisid verevalumid. No ja ütleme, sihuke pikk.

S108

10:11

Kibupuude saamise lugu on noh, üpris selline tore, et olen ühe korra elus juba surnud olnud. Jah, tavalised väiksed lapsed, suu vajub lahti ja hakatakse päriselt kogulama ja, ja teine suurepärane kogemus on see, et ühel arstil oli sõna otseses mõttes sitt päev. Ja teisel arstil oli hea päev, et siis olin surnud ja ärkasin uuesti ellu ka, nii et ja sellest seonduvalt sai siis minu aju kahjustada. Aga oleks võinud palju hullemini minna, ma arvan, et tasub olla õnnelik. Kai, mis huumor sinu jaoks tähendab, mis, mis huumor sinu elus on? Kui tihti seda?

S103

10:34

Igapäevaselt minu ütleme, päevades esindatud seda tänu minu abikaasale kes nagu üldse ei halasta et no ma ei tea, ta teibi pulsi magamist, uksi teibiga kinni, kuhu ma peadpidi sisse kõnnin ja.

S141

10:37

Sõbral väga armastusväärne.

S103

10:55

Et eks ma ise teen ka, et kui ma kuskile uude seltskonna satun, siis ma nagu selle jäämurdmiseks, siis ma juba viskan mõne nalja, sellepärast et ma tahan nagu sellega märku anda, et et kui sa oled nagu pime, siis see ei tähenda, et su elu

S140

10:57

Kui tähtis see sulle on?

S140

11:01

Noh, huumor.

S100

11:51

Nii nagu ikka inimeste jaoks tavaliselt kõlab, et ütled nalja, ära sisse, naerda kõhutäie ehk kui on veel parem nali, siis pisarad silmi ja naerad ja naerad ja ürita pere lõpetada, aga ei saagi ära lõpetada. Aga naer ja nali, naljad ise on tegelikult aitavad nagu elu elada selles mõttes, et nad aitavad meil olla vaimselt tervemad igapäevaste raskustega hakkama saada kasvõi lihtsalt v kui. Ma ei tea, midagi läheb debarasti pärast, naeran selle üle, võib-olla sel hetkel ei naera, aga pärast naeran, et noh, ma ei tea, ei kuulnud, kuulsin valesti, läks midagi nihu, no mis seal ikka on ja elame edasi.

S108

12:58

Okei, ja minu jaoks on ka huumor, on sageli minul on näiteks nii, et kui inimesed teevad nalja, siis ei aja mind absoluutselt naerma oma muigan. Aga kui Ma näiteks tänaval koperdan ja ütlen ühe vandesõna, seda ma ei saa siin täna öelda, siis ajab mind näiteks ennast naerma ja ma juba see on nagu sellest kukkumisest või selles koperdamisest juba enda peas nagu vaikselt üle, et ahhaa suudan naerda ju siis suudan ka püsti tõusta. Aga mitte alati, sest teinekord midagi puruks ka alla, et siis on nagu kellegi abi vaja, et on ka seda juhtunud, aga hea huumor on igapäevaelus selline mas, peaasi et see peab olema, sest päev ilma sellise muigeta irooniata eneseirooniat, ta on raisatud päev minu arvates. Kai sul on oma blogi Kai pimeduses kobamas, eks ole.

S108

13:15

Okei, puhta pime. Ja et ma eeldan, et väljendid ka pime kana leiab tera või näeme homme, et need ei riiva sind kuidagi.

S141

13:20

Muidugi riivav. Viima ei riiva.

S108

13:31

Aga aga miks sa, miks sa arvad, et, et sa inimesi riivab? Tähendab, tavainimestele on seda nagu võõras kuulata, kui ma ütlen sulle, näeme homme.

S103

14:20

No jää vaata, inimestele on see, et nad kipuvad nagu minu mingisuguseid tundeid tundma või hakkam hakkavad arvama, et ma võib-olla sain kuidagi haavatud või solvatud. Et mul oli tegelikult ka siin üks lugu, kuidas üks inimene ütles prillipapa ja hakkas ütlema, et rääkiski, et näed, et tema on prillipapa ja tal nägemine niigi ja ma olin nagu seal kõrval ja siis teine inimene hakkas mind nii tuliselt kaitsma, et kuidas ta julgeb üldse rääkida. Et tal on prillid, näed, kai on täiesti pime on ja et sul häbi ei ole või et noh, see on nagu noh, las inimene räägib, ega siis ega see solvamendi, et jah, ei, ma ei tunne ennast solvatuna.

S108

14:45

Aga mida sa ütleksid neile inimestele, kes siis tunnevad enda sees, et vat no kui sul see sõber või kes kaitses selleks, et mida sa siis nendel inimestel ütleksid, et hoidke tagasi või kõik on okei, aga noh, see lihtsalt vaata tundub natuke liiga palju, teinekord kui öelda, et näeme homme või vaata sinna, loe seda.

S103

15:16

No siis ma tegelikult natukene isegi selgitangi seda pimedate ütleme ringkondades ongi sellised sõnad täiesti normaalsed, et me ju ei ütle, et me vaatame või tähendab, me kuulame raamatut, et me ka loeme raamatut, vaatame telekat, et see kõik on täiesti normaalne, me kasutame neid samu sõnu, mida nägijadki kasutavad, et lihtsalt nagu väikese hariharimise moment tuleb juurde. Ja siis inimene tegelikult nagu mõistab täiesti kenasti.

S108

15:24

Aga kui palju sa oled oma pimeduses selliseid ootamatuid asju leidnud, mida sa näiteks oma toas ei oodanud leida?

S141

15:39

Võib-olla see on isiklik küsimus ei ole selles. Väga ootamatu küsimus oleks võinud öelda, et sa tahad midagi küsida kuulda.

S103

15:45

Ma ei ole just nagu toas leidnud, aga ma ükskord

S141

15:56

Lase tulla, kõik on omad. Ja tegelikult ma ju ei näe ka, et siin kedagi ega väga palju rahvast polegi, eks tühi tool.

S141

15:59

Mitmest.

S103

16:10

Okei, no oli selline olukord, kus ma hakkasin oma juhtkoeraga õhtul pissiringile minema

S103

16:59

Ja siis ma võtsin kummuti pealt oma suvi suvise pitskleidi ja panin selle kenasti selga ja hakkasin siis trepist alla minema. Trepikojas Me elame kortermajas ja, ja ma nagu tunnen, et midagi nagu vastu säärt niimoodi. No mingi asi, mis ei ole nagu ei peaks seal olema. Ja siis lähen aga kuidagi nagu veel jalaga niimoodi, noh. Ja siis ma mõtlesin ma ikka kontrollida, et mis asi see mul seal seelikusaba või selle kleidisaba küljes on ja no siis tuli välja, et need olid rinnahoidjaid. Ja siis ma mõtlesin, et appikene, et kui ma oleksin koeraga läinud välja ja see oleks kuskil keset laste mingeid väljakut maha kukkunud. Et nojah

S108

17:01

Rinnahoidjatest oleks kahju olnud.

S108

17:34

Ja kindlasti on sul neid lugusid palju, aga ega me kõike ära rääkima. Katariina pimedad, ütle Katharina jah, Katariina pimedad ütlevad, et tähendab vaegkuuljad ja kurdid nägemist ja tähendab nägemist. Ütlevad niiehknaa, aga kuulmiseni ja et räägime isegi siis, kui viibeldakse, et kuidas, kuidas selline sõnakasutus teie ringkondades on tavaline või ebatavaline.

S100

18:09

Täiesti tavaline selles suhtes, et et kurdid ka ju helistavad teineteisele. Et tekib küll küsimus, et mismoodi nad helistavad, et kas nad tõesti valivad numbri, panevad kõrva äärde, helistavad ja räägivad teineteisega juttu, ei et noh, samamoodi Skype lahti või WhatsApp ja siis nad viiplevad teineteisele ja helistavadki. Et helistamine, kuulmiseni, nägemiseni, kõik on hästi tavalise igapäevase termini.

S108

18:25

Ma olen kuulnud, et su abikaasal on väga halb muusikamaitse. Et teinekord sa paned oma kuulmisaparaadid kinni, kui sa ei taha seda muusikat kuulda, et kui tihti sa pead seda tegema.

S100

19:12

Ma natukene võib-olla parandan sinu mälu. Et ei, see oli aeg, kui ma kuulmisaparaate ei kandnud ja, ja minu kuulmislanguse niimoodi, et ma kuulen hästi madalaid helisi ja väga kehvasti kõrgeid helisid. Ja üks muusikapala ju koosneb hästi palju madalatest helidest ja kõrgemad helid on enamasti see lauluviisid või siis sellised meloodiad. Ja siis, kui ma aparaat ei kandnud, siis mu abikaasa panigi kõlari muusika käima ja kogu aeg oli nagu ilma laulu helita, ilma igasuguste helitavaid, ainult pass.

S100

19:35

Päevast päeva ja minu jaoks ei kostnud seal muusikat mitte midagi erilist, vaid oligi ühel noodiline päevast päeva ja siis ma mõtlesin küll, et no mis asja ta kuulab. Et väga kehv, väga halb, onju, aga siis, kui ma aparaadid sain, siis ma sain aru, et tegelikult ta kuulab täitsa head muusikat. Lihtsalt mina ei kuulnud.

S108

20:06

Aga ma saan aru, Katariina teie ringkonnas on väga normaalne see, et kui inimene kasutab kuuldeaparaate või aparaati, siis see lülitataksegi välja, et siis on hea rahu, et nii perekonnas on rahu. Sest ei pea kuulma, mida näiteks ma ei tea, abikaasa räägib või et kui ei tahagi mingit jama kuulda, Lüllik kuulata, lülitad aparaadid välja, et kas see vastab tõele.

S100

21:20

No siis, kui ma veel laps väike oli, täitsa beebi oli, siis ma eelistasin tõesti aparaadi kõrvast ära võtta, sest see, kuidas ta nuttis, vaev aa ja niimoodi oli lihtsam mees kadestaks, täitsa ütles, et tema tahaks kani. Aga osad vaegkuuljad tõesti eelistavad niimoodi, et neil ei olegi vaja kuuldeaparaati selleks, et teineteisega suhelda. Üsna palju käin nagu Sistikuleerimisega kehakeelega ja huulde lugemisega. Mul on sõbranna, kellega ma võin kokku saada ja kohvikus rääkida, terve see aeg, ilma et ükski kõrvallauast häältki kuuleks. Siis me ei pea häält kasutama, meil ei ole vaja kuulda, me loeme kõik sõnad huulte pealt ära. Ja mis puutub kuulmistasi, mina ikkagi eelistan kuulata, ma panen kohe hommikul aparaadid kõrva, ma tahan teada, mida teised räägivad. Ja tahan kuulda, kui on mingi heli, ma tahan teada, kas hellija ohtlik või hea või ilus, ma tahan nagu kokku aeg kuulata ja kuulda ja kuulmismaailmaga kursis olla.

S108

21:38

Aga kui, kui palju sinu igapäevaelus juhtub seda, et sa kuuled valesti, sa saad valesti aru, äkki on mõni naljakas juhtum või ka piinlik juhtum mitte ainult sulle või kellelegi teisele. Siit lähiajast näiteks tuua.

S100

22:19

Ma ütleks selle pääle, selliseid piinlikke juhtumeid on noh need on igapäevased. Et tõesti igapäevased sõnad kõlavad üsna sarnaselt. Just alles oli, läksin ju kuulmisbussi juurde, minge kontrollige oma kuulmist ja, ja rääkisime aeg, me hakkame siin varsti, vestleme siis teine vaekul ja küsis, et mis teema on huumor. Aga see huumor sõna ise on nagu selline keeruline, võib-olla kõlana siis teine vaequile tegi nalja, et see kõlab nagu tuupar.

S108

22:47

Okei, ja ega noh, minul minul saab, minul saab ka ühiskonnas päris palju nalja nagu minu enda sees. Et kui 20 aastat tagasi selline värisev tüüp nagu mina et siis saadi aru, et see inimene on, eks. Tal on mingi haigus ja see kõik on nagu okei, eks ole. Täna arvatakse kohe.

S108

23:32

No vot ja ja, ja kurat, miks ma ei või siis väriseda, nii et ma ei ole narkar. Ja siis trammis tuleb mu juurde üks tüüp musta mütsiga, mille ette on kirjutatud top OP, ehk siis nagu narkootikum, midagi sarnast siis tuleb mu käest küsib, et kuule, anna mulle ka seda ainet, mida sa tarvitasid. Ja siis ma mõtlesin, et ma läksin, ma oleks nagu tahtnud öelda, et noh, et tavaliselt kui inimesed on narkouimas, siis nad pigem on rahulikud ja ei tõmble, et miks sa peaks sihukest nagu ainet üldse tahtma. Et jah, teinekord inimesed on jutumärkides, hoolitsevad.

S108

24:07

Aga aga muidugi, varem nagu märgata, kui mitte märgata või, või võib-olla teinekord ei oleks vaja ka. Aga ikkagi inimesed teinekord solvuvad, kui kui ma olen näiteks aru saanud, et kui inimesel on juba puue pikka aega näiteks aastaid ja kui talle öelda nägemist või kuulmiseni, siis ta ikka solvub, et miks, miks see nii on ja ja kuidas sellega tegeleda. Kai, alusta sina.

S103

25:05

Ma tean ka mõningasi nägemispuudega inimesi, kes tõesti solvuvad aga ma ise arvan, et see pigem võib-olla tuleneb sellest, et millisest kodust ja millist kasvatust nad on saanud, kuna ta on nagu lapsest saati pimedad. Või siis ka see, et ütleme, kui nad on hiline hilisemas eas, kaotanud oma nägemise või jäänud vaegnägijaks, et siis nad ei ole võib-olla leppinud sellega, et see on nende jaoks nagunii suur trauma ja traagika, et siis kuidagi hästi nagu õrn teema nende jaoks. Ja nad ei olegi võib-olla leidnud, et huumor võiks olla see, mis, nagu seda võib-olla kergendab. Et või siis nad lihtsalt ei oma seda huumorisoolikat sellisel kujul, et no kõigil ei ole.

S100

25:38

No minu jaoks on see, mida mina, naq olen oma elu jooksul õppinud, et iseenda erinevate probleemidega tuleb tegeleda. Et kui sul on mingi asi, mis siin häirib või, või no kui keegi mainib midagi ja siis on nagu tekib probleem selles. See probleem on ikkagi nagu minus endas kinni, kui minul on probleem

S100

26:28

Me kõik oleme tegelikult inimesed ja kui me nagu suhtume eluterve enda probleemi, ma ei tea mina enda vaegkuulmise ma võtan seda, kui see on lihtsalt üks elu osa. Et ma olen täiesti normaalne, tavaline inimene lihtsalt ühe väikse kiiksuga ja neid kiikse kõikidel inimestel erinevaid. Kas või see, ma ei tea, mõni võtabki nagu iga päev tablette selleks, et me ei tea, energiat oleks või, aga me ei vaata teda nagu teisiti, et selles suhtes kui on mingi probleem, siis on ikkagi sellega, minul endal on nagu selle probleemiga tegelemata ja ma võtan hinge. Sihuke vaimse tervise küsimus ja, ja enesekasvatuse küsimus on see rohkem minu jaoks.

S108

26:32

Jaa, absoluutselt peabki lisama.

S103

27:13

OK, et mina nagu, kui enda enda loost natuke rääkida, siis kuma nägemise kaotasin siis näiteks minu isa oli see, kes hakkas kohe nagu sellist musta huumoriga minuga tegema. Ja, ja noh, näiteks, et läksin talle külla ja siis mulle veel natuke siukest nägemisjääki, et ma nägin valesti ja ja sihuke läbi udu ja ja ma mäletan, kuidas ta tuli, tuli mulle ukse peale vastu ja ütles, et niimoodi pani käed mulle õlgadest. Tütreke, et mul on sulle lahendus olemas. Sa saad nüüd nägemise tagasi ja siis ta tõi oma kuuspakki Kuusbackis.

S141

27:22

Saadud kolm D prillid ja pani mulle need ette ja ja ütles, küsis hästi siiralt ja nimetusi, kas see nüüd näed?

S103

27:50

Et no selles mõttes ta tegigi siukseid nalju ja ütles, et kui me peole lähme, siis ta võib mulle silmalaugudele teised silmad maalida, et kui ma peol ära väsinud, siis keegi ei saa aru, et ma magan, et noh, ta tegi nagu selliseid nalja, aga samas nagu ema ema võttis hästi traagiliselt ja tema nagu ei teinud üldse nalja ja arvas, et minu, minu must huumor on nagu ikkagi üle võlli ja ja et ma, ma ei peaks ikkagi tegema sellist nalja.

S108

28:17

Näiteks minu ema tegi niimoodi, et kui oli vaja nendel suve kontserditel käia, mida üheksakümnendatel oli tohutult ja Lewisel selline arusaam, et kui on liikumispuudega, siis on jube opakas k ja kuna raha oli meie peres tol ajal vähe, siis ema ütles vabalt, et ega ta ei kuule ju ka ja siis sai, saigi minu pealt kokku hoida.

S108

28:45

Sai tasuta sisse kontserdile. Et jah, tuleb nutikas olla. Et see siit ongi nagu hea edasi minna teemaga, et milline on ühe nalja piir, millal nali läheb liiga kaugele, et et Kai, sa ütlesid, et su isa hakkas kohe musta huumorit tegema, et kui, kui lihtne või raske oli selle musta huumoriga leppida. Kas see sulle haiget ei teinud, liiga kaugele mindud?

S103

29:28

Ei, isa ei ole läinud kusjuures, aga võib-olla ütleme nooremad inimesed, kes üritavad nagu noh, vaatavad, et vanemad inimesed teevad natuke nalja, on võib-olla selles paremad või arenenumad et siis. Nemad võib-olla ei tunneta seda piiri nii hästi, et võib-olla nad ei saa isegi aru, mis must huumor täpselt on. Et noh, tõstavad mul mingi asja ära teise kohta, siis nende arust on see hullult naljakas, et mina otsin. Aga noh, tegelikult noh üks kuldreegleid on see, et sa pimeda asju ei võta ära ja ei pane kuskile mujale, ilma, et talle seda ütleksid.

S103

29:43

Rääkimata, näiteks valgest kepist, onju, ma panen selle laua pealegi rummu, võtan selle, panen mujale, et noh, põhimõtteliselt need on mu silmad, et sa ikkagi ei puutu seda. Aga nende jaoks on see naljakas, kui ma otsin või midagi.

S103

29:51

Jah, aga noh, samas nad näevad, et tehakse nalja ja üritavad ka siis, aga no mitte alati õnnestunult.

S108

29:57

Katariina, kus on naljapiir või kas nalja, lampiiri?

S100

30:06

No mina teen iseenda kohta ka tegelikult päris palju nalja nüüd ei kuulnud. Aga.

S100

30:24

Ma ei tea, siis ma solvaksin, kui keegi ütleks mulle, ah niikuinii ei kuule. Siis ei räägi mulle seda infot. Sisugi, mis mõte? Räägi nüüd. Ah, pole hullu, las see jääb.

S100

30:43

Et selles mõttes uudishimu on suur. Ja teiseks, mis asi see nüüd on, mis mulle nii-öelda ei saa, et see on võib-olla juba siuke koht, et noh kas nalja hulka kuulub, onju. Aga muidu nagu selles suhtes ei, ma ei tea.

S108

31:14

Ma saan aru, et see piir on õhkõrn, eks, et kui minnakse väga isiklikuks, et mingid inimesed võivad isiklikuks minna ja teised nagu ei tohi. Et seal see piir vist on. Ma saan teie jutust aru, on mul õigus. Kui abikaasa läheb üle piiri, siis see on nagu tore ja naljakas, aga kui kui keegi võõras inimene teeb samasugust nalja, et siis siis on see nagu autija.

S103

31:31

Pigem pigem, ja kuigi vahest on ka see, et ütleme, kui ma saan aru, et inimene üritas lihtsalt sellist nagu Aspreikerit olla või noh, jäämurdmis teha, et siis ma lihtsalt nagu võtan lihtsamalt ja kergemalt seda, et lõõbin vastu. Aga, aga jah.

S100

32:09

No selles suhtes, et abikaasad ikkagi oskavad ka natukene piiri hoida, et noh, päris niimoodi ei hakka nagu mõnitama või nalja tegema. Ma ei tea, meie elus on ikkagi niimoodi me ei, meil ei olegi kuulmine üldse teema. Et igapäevaselt me suhtleme ja ma ei saa aru, siis ma ei tea, noh ja siis ta pööritab silmi, kordab veel, kordab veel viis korda, kui vaja on, aga nagu seda kas kas nagu solvuda või selle sellist asja meil ei ole meile näkku kuulmine üldse mingi teema.

S103

32:24

Perekonnas no meil on ka see, et, et ja mul abikaasa teeb hästi nagu sellist musta huumorit minuga, aga mitte kunagi ei ole need naljad nagu mõnitavad, nagu mitte kunagi, et see on see joon, mida tema alati nagu hoiab.

S108

32:31

Okei selles suhtes, et silmi pööritatakse jäetakse, rääkimata.

S108

34:34

Aga aga ka nii-öelda nii-öelda tavapärastes peredes, kus inimesed näevad ja kuulevad ja liiguvad väga hästi, et rääkimata siis sellest, et midagi ei räägita, eks ole, või et ja ja et mulle see Aispreikeri teema väga meeldis, et sageli kasutavad puudega inimesed enda kulul nalja tehes seda guays breikarid, eks ole, et seltskonnas mulle on nii mõnigi kord öeldud, näiteks, et näed, et tulid, olid veider, oli sind vaadata? Ei tea, ei teadnudki, mis seisukohta võtta, aga kui sa tegid selle nalja enda kohta, siis ma sain aru, et vohh, saledage tüüp. Aga et kui mina ütlen näiteks, et noh, missinsant laagris toimub, eks ole, siis siis tundub nagu OK. Aga kui tuleb võõras võõras mihkel, kui Mihkel, keegi on täna siinses, tere Mihkel ja ütleb, et noh, mis santlaager see siis siin toimub, et siis me vaatame justkui, et oot, et mida sa siin räägid, eks ole, et et siin on nagu piiride küsimus, et, et siin ongi see, et mis see kriitiline piir on ja seda selle nagu väga hästi tõite välja. Et ei tohi isiklikuks minna ja, ja ühte nalja, kui, nagu väga palju järjes korratakse, noh santlaager, santlaager, pime, pime, kurt Pole enam naljakas, tegelikult, eks on nii või. Jajah. Ja siin olekski paslik küsida teie käest head kuulajad-vaatajad, et kuidas teie tunnete, et kus naljategemise piir läheb hästi julgelt valesid ega lolle vastuseid ei ole. Keegi ikka tahab midagi öelda. Ja väga hea.

S315

35:20

Töötab töötab, ma räägin ühe natuke leebema nalja, võib-olla ei ole väga must, aga, ja minu üks väga lähedane inimene on täis halvatud ratastoolis ja me olime minemas ühele sündmusele, mille stiili nimetus oli 100 aastat tagasi. Ja see toimus aastal 2017, ehk et 100 aastat tagasi oli siis 1917. Ja mõtlesime, et mida siis, kuna teist kuud oli öeldud, et vastavalt sellele, et mida siis teha või mida valida selga või siis tema ütles nagu väga hästi, et mul on rattad all, ma võin suutlik olla. Et minu meelest see on nagu hästi mõnus näide sellest, kuidas te oskate ise nalja teha. Aitäh.

S108

35:24

Aga kas ta läks siis ka, et ohohoo, ma olen suur tükk ja.

S315

35:49

Tuli heida otsad otsa, et ta seda endale kirjutanud, aga lihtsalt see tema suhtumine. Teine asi võib-olla veel tema suust oli see, et et notar tuli koju, et teha voligi, et ta vanemad saaksid tema eest vajadusel asju ajada. Ta palus muidugi täpsustada, et ega tal otsustusvõimet ära ei võeta ei, seda mitte. Ja kui oli dokument vormistatud, siis ta aitas. Ema jookseb pankade omale viiekas.

S108

36:03

Ja minul on ka emaga selline diil, et kui on vaja mingit notariaalset pabereid allkirjastada, siis ema võib teha, aga selle häda on ka see, et ema võib ka minu eest lahutuse sisse anda.

S108

37:16

Et sellepärast see paber on ikkagi ka minu käest noh igaks juhuks, kas keegi tahaks veel kommenteerida, arvamust avaldada, näiteid tuua? Et ma küsin siis nagu sellise avatud küsimuse, et mida me hakkame kohe puudutama, et et ka selliste erivajaduste või noh, puuete kohta, et ja et teeme ühe asja selgeks, et täna räägime, eks ole, puudega inimestest mitte erivajadusega inimesi, sest täna ma näen siin väga palju erivajadusega inimesi, kellel pole puuet, kellele paistab päike praegu silmame, ütleb, et viis minutit istun veel ja rohkem ei jaksa erivajadus kuum noh, prillides pole mõtet rääkida päikseprillidest ja nii edasi, et meil kõigil absoluutselt kõigil on mingil eluhetkel erivajadus. Mis asi on see müstiline puue, eks ole, millest palju räägitakse puude taga, puude taga on mets, puude taga on inimene, metsa taga on inimene ja nii edasi. Puuraiuja ja puudelõhkuja. No kaugele võib minna, eks siis puue on.

S108

38:55

Seotud siis sellega, kuidas inimene oma igapäevaelus hakkama saab ja kui tal oma tervisekahjustuse tõttu või ka siis näiteks mõne näiteks meelekaotuse puhul või ka sellise pikemaajalise vigastuse tõttu on ikkagi ühiskonnas suhtlemine raskendatud siis ongi puue ja puue määratakse minimaalselt pooleks aastaks. Noh, me võime siin palju spekuleerida ka seda, et kas nägemine taastub, kas kuulmine taastub. Kas minu ajukahjustust saab üks päev, terveks? Ei saa, vist, ma arvan, aga selle noh, me ei tea, aga, aga sellegipoolest on nagu hea teada, et teinekord inimesed ei saa aru, et mis puue siis veel mingi vähenenud töövõime võib vabalt ka nii olla, et vähenenud töövõimega inimesel pole puuet ja puudega inimesel pole vähenenud töövõimet. Et võib veel asjad nagunii segaseks ajada. Ma saan aru, et rohkem kommentaare ei ole hetkel ja et huumor kui relv. Et kui palju teie kasutate huumorit relvana, et ka ei, sa ütlesid, et teinekord on nagu hea breikarid teha. Aga kus veel Katariina näiteks, kus sa, kus sa oled saanud oma kuulmislanguse tõttu selle nagu olukorra päästa või naljaks, pöörata enda kulul näiteks.

S100

40:21

Kuna terve minu elu on niimoodi ära korraldatud, et ega ma väga palju ei satugi nii-öelda uute seltskonda kus siis inimesed ei tea, kes ma olen ja millega me tegelen. Aga kui ma mõtlen ülikooli ajastule, et ma pole kunagi nagu varjanud oma kuulmist, kuigi seda nagu üpriski lihtne teha, samamoodi jätan juuksed lahti ja aparaadid ei paista üldse välja, siis ülikooli ajal ma ikkagi armastasin juuksed kinni panna, nii et aparaadid passid välja ja, ja kursusekaaslaste silmis ma nägin, et nad märkasid seda pisikest detaili kõrvas ja kohmetusid ja ei osanud nagu seisukohta võtta. Ja siis, kui meil oli nii-öelda selliseid tutvumisõhtuid või peod, siis ma lihtsalt läksin ja hakkasin rääkima ja siis, kui me vahepeal nagu aru ei saanud nüüd, ah mu kuulmislangusaparaat mängis lolli, nii et äkki sakslane kordaks uuesti või niimoodi ja siis viskasin ka nagu nalja üleüldiselt vaegkuulmise kohta selle kohta, noh, mõnikord võib-olla piima asemel kuulen üldse viin ja sellised alkoholi ümbel ümber keerlev, ainult nalja ja niimoodi, et sellega tõmbasime pinget maha ja siis kursusekaaslased nägid, millega ma ei olegi nagu päristaja upuavaid, täitsa normaalne inimene, kellega saab suhelda.

S108

41:04

Et aga miks, miks see nii on, miks inimesed kardavad läheneda, et näiteks mina enda enda puhul näen küll, et et kui ma lähen seltskonda, et siis läheb ikka natuke aega, enne kui enne, kui minuga rääkima hakatakse või julgetakse silma vaadata või et aga just see esimene nali nagu siis hakkab nagu inimesi ka lähemale tooma, aga aga noh, enamasti inimesed kõik teavad ju, et ahah, et kui tal on, eks ole, liikumispuue ta ei näe, ei kuule, tegelikult ta on ju, võib täitsa normaalne inimene olla, tasub ju proovida. Aga, aga miks ei hakata suhtlema, miks inimesed kardavad?

S103

42:00

No võib-olla see, et kui sul ikkagi igapäevaselt kokkupuudet ei ole kas pimedate või siis kurtide inimestega, et siis sa ei oska nagu seda seisukohta võtta, et kuidas läheneda, kuidas tema tähelepanu saada, ütleme pimeda inimesega. Et me üldse inimestega suhtlema hakkame, seal on esimene, on ju silmside ja pimeda inimesega suhtlema hakkame, seal seda ei ole, sai teada oma nime. Sa võib-olla ei ole kuulnud ka seda, et sa peaks võib-olla tema käe ranne puudutama, et tema tähelepanu saada, et sul puuduvad need teadmised. Aga ütleme, et minul on nagu selles mõttes hästi nagu vedanud, et mul on sõpru, kes siis teevad vahel selle nagu nalja selle Aspreeker juba ise ära ja siis saavad aru, et kui mina seal naeran, et siis et ta, et okei, temaga saab suhelda.

S141

42:06

Ta on ju, et ei olegi lihtsalt vaatamiseks. Et et noh, mul näiteks

S103

42:36

Üks väga hea sõbranna, kes tol ajal töötas sotsiaaltöötajana ja, ja õhtul pidi külla tulema siis teised tema nii-öelda töökaaslased, kes olid ka kõik sotsiaaltöötajad ja siis mina olin seal ainuke pime seal ja nagu valmistasime asju seal ette toitu ja enne, kui need tal tulid tuttavad siis noh, lõpuks valmis tulevad sisse ja siis mul sõbrannaliselt ütleb, et ärge pange tähele, ma võtsin nagu õhtuks töö kaasa, et las ta istub seal.

S141

42:41

Mina hakkasin muidugi kohe naerma, onju sa said kohe aru, et,

S103

42:47

Okei, et temaga võib siukest nalja teha ja siis oligi juba õhtu oli nagu selles mõttes kõik oli nagu laadne.

S108

42:52

Kui Katariina on sul midagi lisada, äkki?

S100

43:42

Ja ma ütleks ka, et noh, et kui sa ei ole nagu elus varem kokku puutunud nagu teistsuguse mate inimestega mina näiteks siiamaani ei pea, et kui näiteks mõni rataste hoolikas trahv vastu, et kas ma siis võin talle otsa vaadata või siis ma pean kõrvale vaatama või kuidas ta nagu mugav on või mismoodi see sõltub tegelikult igast inimesest mõni tahabki võib-olla talle korraks silma vaadata, vaadatakse, noogutatakse aga noh, osad inimesed jäävad vaatama, osad jällegi nagu viska pilgu maa, et noh, kuidas siis õigesti käituda, onju. Et meil ei ole nagu seda juhist nagu kaasaega, mida siis teha minuga? Paratamatult inimesed mõtlevad üle igaks juhuks nagu lähene igaks juhuks hoiavad eemale võib-olla siis hästi vaikselt proovivad mingeid naljakaid asju kogemata teha.

S141

43:52

Jah, no mul on, mul on vahest niimoodi, et ma isegi ei tea, et ma kedagi vaatan

S141

44:15

Siis minult ainult küsida, mida sa, mida sa vaatad siis ma nagu mina ei tea, mida ma vaata. Lihtsalt vaatan. Ja samas mul on nagu tuttav olnd, et Discord keeras pilgu erastanud, tundus, et ma vaatan talle nagunii sügavalt silma sisse, et ma vist näen ikka igaks juhuks imelik hakkas.

S108

44:27

Minul endal on ka, et inimesed mind sageli vaatavad, aga eriti meeldib mulle siis, kui mind vaatab ilus naisterahvas ja eriti meeldib siis, kui ta vaatab hästi pikalt järgiga.

S108

47:04

Nii no nii, no nii nagu see peaks käima, et jah, ja mina olen see halb inimene, kes näitab lastele keelt, kui nad, lapsed mind liiga pikalt vaatavad ja ega ma näitan keelt, siis kui vanemad ei näe. Et ma keeld näitan. Ja siis laps läheb nüüd, keel on suust väljas ja siis teine, ma ei tea, keele näitamine, lastel väga tabuteema, ma olen aru saanud. Mina ei tea miks ja siis alles 20 meetrit hiljem ma kuulen, aga see onu näitas mulle enne keelt et selliseid naljakaid asju tuleb ja, ja mina, mina olen nagu mõelnud seda, et kui inimesed vaatavad, et siis parem parem siis juba nii et neil oleks midagi vaadata ka. Et ja miks ma tahan tänase seltskonna nagu komplimendi teha, on see, et. Meil on siin Katariina kai näol ikkagi inimesed, kelle puhul otseselt see puue ei paista ka niimoodi välja. Et, et minuga on teised lood. Noh, liikumispuudelistega ongi teised lood, aga, aga sageli jah, ma tunnen seda, et hästi palju räägitakse, eks ole. Tervitan kõiki ratastooli kasutajaid, te olete sellise nagu puude märk ja ma tean, et teile väga nagu ei meeldi olla see, et kõik ikkagi ratastool on kui abivahend, et sageli jah, on sellise puudega inimese nii-öelda sümbol on ratastool. Aga oi, teie seas on kindlasti ma olen kindel ka neid inimesi, kellel on puue määratud ja, ja see ei paista välja ja mitte keegi ei pea kunagi nagu sellest teada saama. Aga jah, et maailm on nagu hästi lai ja hästi palju on inimesi, nii palju kui on inimesi, nii palju on ka noh, tegelikult on vähem aga, aga ka haiguseid, erinevaid erivajadusi, milles võivad puuded saada. Et nautige seda elu ja et kui kui tulla tagasi algusesse, et nagu, kui üks nali teeb haiget siis kuidas teie sellega toime tulete? Ja, ja ütleme ka nii, et kui see nali tegelikult oli naljakas aga see ikkagi teeb haiget, siis kuidas sa sellega toime tuled? On teil üldse sellist asja olnud?

S103

47:52

Mul on olnud küll selliseid olukordi, aga Ma pigem lähen oma mehe juurde, küsin, et kuule, näed, niisugune olukord oli. Et et kas mina nagu tunnetan asja või olukorda valesti või siis tõesti nagu nõme, mis, mis hetk tagasi oli, et ma pigem nagu küsin teiste arvamust. Kuigi ma kipun olema emotsiooni inimene. Aga pigem nagu jätan selle lihtsalt, ma ei hakka nagu väga niimoodi uksi paugutama või niimoodi, et lihtsalt käib korra läbi ja, ja ongi. Võib-olla pööran veel selle naljaks omakorda hiljem.

S108

47:59

Okei, Katariina kas mõni valimis on päriselt hea olnud, on sulle haiget teinud?

S100

48:03

Ei tule niimoodi kohe ette, kusjuures aga.

S108

48:07

Aga selline asi võib juhtuda üldse.

S100

48:24

No kindlasti võib selles suhtes, et kui endal on halb päev ja tõesti kõik asjad on nagu selles mõttes metsa poole jooksnud ja siis keegi teeb head nalja, mis läheb parasjagu südamesse, siis noh siis on paha lugu.

S108

48:41

Aga kas see nii ei ole, et kui näiteks mingid nali või situatsioon teeb sellele puudega inimesele nagu haiget või läheb hinge, et kas see oleks siis äkki endasse vaatamise koht, no endaga sõbrad veel rohkem sõbraks saamise kohtaki?

S100

49:24

Mu usuks küll selles suhtes, et iseennast peab võtma täpselt nii, nagu sa oled, et kui tõesti käib mingi kuulmise kohta, siis noh vabandust, aga ma tõesti ei kuule ju. Ja kui keegi teeb nagu selle kohta naljasi, noh. Ma ei kuule ja noh, mis teha, enne saab nalja teha, et aga noh, ma ei tea, ei ole nagu väga selliseid olukordi olnud, et noh, kui on ka olnud, siis siis ma olen lihtsalt võib-olla analüüsinud täpselt samamoodi nagu Kai läinudki rääkima. Ma ei tea mehele, et kas tõesti või panen mina ämbrisse või mis asja, et, et ma nüüd ei saanud aru, miks, miks see mulle hinge läks või mis ma tegin valesti või, või kas õli tõesti nii nõme olukord, nagu mulle endale tundus?

S108

49:30

Haigekassa tahad äkki midagi lisada selle endaga sõbraks saamise kohta?

S108

49:34

Sa ei pea, kui sa ei taha.

S103

50:41

Ei, ma arvan, et ma olen endaga sõber küll ja see oli nüüd väga selline Sügav vastus, aga ei, ma tahtsin võib-olla seda lisada veel, et mul tuli sellega seoses meelde, et see ei ole küll otseselt naljaga hästi palju pimedaid puudutab see teema, et et tihtipeale kiputakse vähemalt ma ei tea, minu ringkonnas küll, et et kui on mingisugune istumine või mingi aiapidu, et siis keegi mingi seltskond liigub kuskile eemale, siis, siis kiputakse ütlema, et jaa, et võta Kaie viida sinna. Et, et natukene peab tundma, et mul on mingi sihuke mööblitükk, et noh, võtta ja viia tooja mitte, et kuule, Kai, kas sa tahad ka tulla, tule, lähme või midagi. Et noh, et see oleks võib-olla selline, mida rääkida nagu otse, mitte niimoodi. Tead nagu rongipiletimüüja, onju, et hakkab minu saatjaga rääkima ja siis imestab, et temaga saab suhelda. Et noh, et jah.

S108

51:00

Ja see minul näiteks sõbrad ütlevad, et kui mul on vaja vetsu minna, abi on vaja, siis mul üks sõber Andrus ütlevad. Ah, maid, mida ei saa, ma ei viitsi. Täiesti normaalne. Ma tean, et sealt tuleb alati, vastas ta lõpuks, alati tuleb. Ja lõpuks siis, kui on kiire juba.

S108

51:23

Ja et teinekord puudega inimesed lähevad kaitsesse, näiteks mina tajun seda, et ja, ja ehkki see inimene, kes seda midagi ütles, eks ole, mingi kommentaari tegi. Ta ütles seda naljana, et kas te tunnete ka, et puudega inimesed üldiselt lähevad rohkem kaitsesse.

S475

51:37

Ja hakkavad, noh võtavad isiklikult seda kuidagi. Või kui ühiskonnas on midagi öelda näiteks või täida ju seda

S100

51:50

Mina seda isiklikult ei taju, noh ma vist endale nii positiivse keskkonna loonud, et aga noh, samas on olnud nagu olukordi, külgus nagu kaitsesse mindud.

S100

52:52

Kui ma nagu mõtlen, kui enda elu peale, et kui ma mõtlen nagu näiteks pihta vaegkuuljate peale, siis on küll nagu neid inimesi, kes tahku solvuvad kergel ja, ja aga nende puhul on ikkagi näha, nagu seda nad on end vaegkuulmisega nagu väga kimpus ja, ja see tekita neile tõsiselt nagu seda ebakindlus ja ja, ja, ja see nagu sega päriselt nagu eluelamiste, kui sa pidevalt nagu arved, et sa oled nagu kuulmise pärast nagu kehvem ja halve ja sa ei vääri nagu ma ei tea inimesi võib-olla enda kõrvale või inimesi sõpradeks ja siis arvad, et sa oled nagu määrata, et kodus istuma siis noh, paratamatult siis need inimesed natukene õngi negatiivse suhtumisega ja solvuvad kergelt ja võib-olla teevad ka nagu nõmedaid nalja, sellepärast et nendel endale

S475

52:55

Kompleks sellega mhm.

S108

54:24

Mina arvan jällegi seda, et kui ühiskonnas öeldakse keegi poliitik või nii-öelda astub ämbrisse, siis tegelikult see on veski kogu puudega inimeste ringkonnale, sest on teema, kust on sõna, kust nüüd teema üles võtta ja seda pilti nagu teadmisiga erinevates puuetest avardada. Mina arvan seda või et ma isegi teinekord teinekord ootaks seda põhjust, et puudega inimesed saaksid jälle Toompeale minna ja, ja oleksid kõik seal pildis, sellepärast et kui näiteks töövõimereform algul alustati, siis puudega inimesed ju saidki pilti, sest nad läksidki Toompeale kohale ja ja ma mäletan küll poliitikuid, kes kauge kaarega mööda käisid, sest nad lihtsalt ei tahtnud puudega inimesi näha. Nimesid ei hakka ütlema, aga see oli väga naljakas pilt. Aga, aga mina näen küll, et selline kajastus teinekord puudega inimestest võiks olla suurem. Sest ega ühiskond veel ju tegelikult ei ole valmis ja vist ei saa ka valmis kunagi. Või saab. Kas siit tuleb üks mõte mulle, et kas ühiskond saab olla 125 protsenti?

S475

54:27

Tee valmis puudega inimestele.

S100

55:26

Kui me kogu aeg pildis oleme ja ümbruses oleme, siis võiks olla, et noh, aga see ongi nagu see eeldab, et väga paljud inimesed on kui puudega. Kui kogu aeg pildis olla, siis tegelikult nagu päriselt nagu puudega inimesi on üpriski vähe ja, ja siis me paistame nii-öelda tavainimeste seast välja võib-olla tõesti nagu harutlasemana kui tegelikult. Aga kui me iga päev nagu oleksime pildis iga päev nagu ma ei tea perekonnas on keegi, kellel on puue, kas me vaatame teda kuidagi teisiti, kas me vaatame oma last teisiti? Ei vaata ja siis muutunud meie jaoks igapäevasihukese normaalseks kui niimoodi kõikide inimeste noh, selles mõttes, et kui me võtame tervet seda ühiskonda, kui nemad näeksid iga päev enda kõrval sellist inimest võtakski seda puudega inimest kuidagi teisiti, vaid täiesti tavalise inimesena

S475

55:29

Jah.

S103

56:17

Jaa, mina arvan, et ma jään siinkohal eriarvamusele, hea, et see kõik on väga ilus, aga see on üks ilus helesinine unistus, sellepärast et ma ei usu, et mitte kunagi ühiskond 125 või mis protsent see sul oli. Ja oleks valmis või isegi rääkimata 100-st protsendist, sest alati jääb kuhugi noh, kui kuhugi keegi inimene, kes vaatab pisut viltu, kes ei oska kuidagi ennast sellele tasandile ja ja, ja ma arvan, et ega ei saa ka inimestele peale sundida, et sulle peab see pime meeldima, sa pead temaga suhtlema, suhtle nüüd. Et me ei saa sundida.

S108

57:41

Okei nüüd läks jälle üsna tõsiseks, aga tuleme korra poliitkorrektsuse juurde tagasi, et tujurikkuja lõpetas sellepärast tegevus ära, et põhimõttelised naljad põhimõtteliselt ei saanud enam nalja teha. Olukord nõuab poliitkorrektsust. Et mulle tuleb üks tujurikkuja nali meelde, kus on üks ratastooliga sõidab seal pargis ringi keda mängis siis Märt Avandi, jalutad mängis ja siis tuleb ots, jääb joostes paks, kõht on ees ja siis sõimab seda ratastooliga, et kes oli peenike nagu pliiats. Ja ütles talle, et noh, mis sul siin viga, veered ringi totada, mina pean tegema samm-sammu järel jooksma, kaloreid põletama, kas sa kurat tead ka, kui raske see on? Siis jooksis edasi, tuli tagasi, lükkas selle tooliga ümber ja jooksis edasi. Et see on selline. See on selline nali, mis mulle väga meeldib ja tegelikult selliseid nalju on väga vähe. Miks selliseid nalju vähe on? Kus inimese nii-öelda inimeste puude üle nalja tehakse, et miks neid nalju nii vähe, miks neid ei juleta teha?

S475

57:48

Meil on palju nende naljade kaitsjaid, äkki, mis see tähendab, ma ei saa aru, praegu.

S100

57:59

Noh, selles suhtes, et kui keegi teeb nalja selle kohta, siis on nagu inimesi, kes astuvad välja ja hakkavad kaitsma sellise asja üle ei ole ilus nalja teha, lõpetage ära.

S103

58:08

No võib-olla nad kardavad, et nagu hea maitse piiri ületamine oli ise selles olukorras olematu.

S108

58:41

Ahah, aga, aga noh, me ju teame ka seda, et ikka naljakas, kui valge mees määritakse šokolaadiga kokku ja siis ta laulab seal mingit laulu, on ju, või kui mees mängib naist, noh, see on väga naljakas, aga ta pole kunagi seal olukorras olnud. Ei saagi olla, et need asjad on naljakad. Aga siis äkki terviseprobleemid, mis on hästi igapäevaselt igapäevane teema nende üle ei julgeta nagu nalja teha, et et miks ei julgeta.

S103

58:54

No ju siis arvatakse, et me oleme ikkagi siukseid, ühiskonna mingisugune nõrgem lüli, et niigi sellises hapras olukorras ja siis veel hakata nalja tegema. No kus sa sellega?

S108

59:09

Aga aga kas see ei aitaks ühiskonnas seda nii-öelda nii-öelda haprusest välja tulla ja, ja öeldagi, et meie oleme kõik samaväärsed inimesed nagu, nagu iga teine

S103

59:15

No muidugi aitaks, aga kuidas sa seda inimestele selgeks teed?

S100

59:18

Mille pärast me täna siin istume?

S103

59:29

No sellest jääb väheks, see on nagu hea algus, aga siis see peaks nagu edasi levima, et jaa, rakenduma igapäevasesse ellu.

S108

01:00:48

Ja noh, mina mõtlen, et kui keegi mind nagu noh, ma ei ole küll nii sel selles mõttes ma ei ole poliitik, aga kui ma oleks poliitik ja keegi mind nagu järgi teeks ja ja matkiks rohkem nagu minu teadmisi, kui noh, füüsiliselt jah, ta peab mind ka natuke järgi matkima, edu talda muidugi. Et, aga siis sa mind nagu selles mõttes nagu nii väga ei häiriks, sellepärast et. Ma arvan, et poliitikuid tulebki nagu aasida neid nende üle nagu nalja teha. Et aga, aga jah, ma, mina isiklikult tunnen küll, et sellist avatud huumorit erinevate raskete teemade puhul võiks ikkagi rohkem olla, sealhulgas ka ka näiteks puudega inimesed, et või, või et ma tajun seda, et me võiksime ise teha neid nalju. Ma ei tea mingit sketšisaadetes. Aga ma olen ka selles kindel, et siis ikka mingid inimesed arvavad, et neid sunniti selleks, et seal seda tsirkust teeks. Et eks, eks noh, nii on ju ikka, et et keegi kuskil ikkagi alati arvab, et puudega inimesed ei tee seda vabatahtlikult, mida nad kõike tegelikult vabatahtlikult teevad.

S103

01:00:50

Et sind kasutati julmalt

S141

01:00:56

Tere siin täna või kus, igal pool siin siin ka, me kasutame sind praegu ära.

S108

01:01:10

Ja et Katariina, kas sind Alice, kui vaegkuuljate teemal tehakse tehakse nalja, isenesest kuulmise teemal tehakse väga palju nalja, sest kuuldakse valesid valesti. Väga paljusid asju.

S100

01:01:12

Mind isiklikult ei häiri.

S100

01:01:23

Oli väga vahva vaadata, kuidas, nagu inimesed nagu seda lavastaksid, et täitsa tahaksin vaadata.

S108

01:02:16

Mulle meeldis, tegelikult oli naljakas hetk siin eelmine arutelu, kui kaks viipekeelset inimest rääkisid omavahel üksi, istusin esimeses reas, teine istus seal taga, reaasjana suhtlesid omavahel ja siis inimene, kes seal vahel vahel istus, ta nagu mõtles, vaatas ümberringi ja ei saanud midagi aru ja siis lõpuks vaatas selja taha ja siis istu seest ära ja ja need inimesed soiduma edasi viibelda. Et noh, päris sihuke naljakas või noh, mulle meeldis olukord sellepärast et veits oli tunda kohmetust selles inimeses, kes ei saanud aru, et okei, viipekeeles viipekeelt täna enamus ikkagi teavad, mis asi on viipekeel, eks ole, aga vähesed ja kes ei tea, mis asi on viipekeel, kes pole, no täna on see väga halb küsimus, meil on viipekeele tõlki.

S100

01:02:21

Näeb esimest korda viipekeele tõlki.

S108

01:03:00

Ja et ta käis ikkagi neid kriisikomisjone otseülekandeid, vaatas, need, said teada, et jah, ongi viipekeele tõlk olemas ja et teie olete siis poolt, et puudega inimeste teemadel võiks rohkem nalja teha. Et see aitaks siis ühiskonda kaasata meiesuguseid paremini. Ja okei, mida teie arvate, kas terviseteemad, kui sellised oleksid üldse teema, mille üle nalja teha?

S108

01:03:09

Kes arvavad, et ei, tõstke käed? Ühtegi kätte ei tõuse, ei julge lihtsalt öelda.

S100

01:03:19

Kas te ennem seda arvasite, et ma kujutan ette, et enne seda tänast diskussiooni arvasid nii mõnedki puude teemal ei ole ilus nalja teha?

S108

01:03:57

Jah, kindlasti ilmselt jah. Okei, et nüüd teema, et puu sageli kui räägitakse puudega inimeste, siis taha lähevad sihuke kurb muusikaelu on, nii raske. Liikumispuudega inimeste teemadel on, ma ei tea, liikumisprobleemid ei saa õu dotata, et kas me ise ei kujunda sellist väeti puudega inimesed sellist pilti, et me olemegi.

S100

01:05:09

No eks see on selline kahe otsaga asi, et ühelt poolt on vaja, et oleks nagu neide sotsiaalseid toetusi inimestele võib-olla mingi koha peal nagu rohkem, et nad saaksid kodust välja ja et need saaksid koju sisse ja et kohalikud omavalitsused ja kõik need asjapulgad, kes seal eesotsas istuvad ja otsustavad natuke nende toetuste üle nendeni jõuaks teadmine, et päriselt oleks võib-olla mingit projekti vaja toetada. Aga igapäevaelus ikkagi on kõik ääretult tublid ja võimekad, sellepärast et igapäevast elu tuleb elada mingise puuduva osaga ja me peame ümber kohanema ja tegema võib-olla kordades rohkem tööd, kui tavainimene. Et selles suhtes on, see ongi selline kahe otsaga asi, noh kellele me üritame nagu haprad tundude, kellele me üritame tugevat tunduda, et vot ühiskonnalt enda, et me tahaksime ikkagi saada normaalsest suhtumist.

S108

01:05:15

Aga et reporter ikkagi peab rääkima sellisel ajal, et kohe kohe hakkan nutma.

S108

01:05:19

Kai, mis sa pakud?

S103

01:05:25

Tead täpselt nagu.

S103

01:06:31

No kuidas ma ütlen selles mõttes, et kui me vaatame nagu natuke laiemalt seda siis meie seas on optimistid ja pessimistid ja sellised inimesed, kes võtavad asju natuke raskemad ja kes võtavad kergemalt. Minule tundub, et see sõltub väga palju, olenemata nendest toetustest ja kõigest sellest, et et kas sul endal on seda sisemist rõõmu, seda elutahet, seda elujanu ja kõike seda, et et isegi kui see reporter räägib hästi sellise kurva melanhoolselt häälega ja viiulimuusika taustal mängib, onju, aga kui sa ise nagu särad ja räägid nagu rõõmsalt ja seda nagu siis see tuleb nagu ikkagi läbi ja inimesed saavad aru, et noh, tegelikult see asi ei ole nagunii nutune. Et see sõltub ikkagi, ma arvan, sellest inimese inimese olemusest ja sellest, et kes, kes nagu siis saab paremini hakkama ja kes ei saa, ma arvan, vähemalt nii

S108

01:07:38

Et kõik eesti saateid teete siin, siis mõelge selle peale, et võiks ju läbi huumori võtme, mingid, ma ei tea rahakogumiskampaaniat teha näiteks. Ma arvan, et see töötaks väga hästi. Meil on olnud Eestis kaks suurt kampaaniat, kus on läbi huumori võtme võetud, eks ole, üks on see ära põe ja teine oli kangelaste kampaania, oli vist, et et seal seal räägiti täpselt selle kangelaste kampaanias räägiti täpselt selle vastu, et kui inimene näiteks ei kuule, ei näe või, või minu puhul ei saa liikuda ja kui ta midagi teeb, siis ta ei ole kohe sihuke kangelane, eks ole. Et kuidas teie suhtute, et kui kui neist räägitakse kui kangelasest, näe, kui tore, lõpetatud kooli ära ja siis läks uude kooli ja siis lõpetas selle ära. Täitsa loll, tegelikult läheb veel ühte kooli. Et et ma, ma ise nagu tajun päris palju seda, et tihtilugu on nagu tohutu kangelaslikkus puudega inimestesse sisse kirjutatud. Miks see nii on?

S108

01:07:50

Või ka või teisisõnu, kas pigem aitab meid ühiskonnas või, või pigem tekitab sellist pisut lollakat kuvandit?

S108

01:07:58

Äkki te mõtlete ja küsime teie käest, et kumba te eelistaksite?

S108

01:08:03

Keegi keegi.

S108

01:08:09

Ei. Ja kohe tuleb mikrofon.

S108

01:08:16

Et jah, et siis pigem nagu jah, jah.

S315

01:09:01

No ma ise ei ole puudega kahjuks või õnneks, aga mu lähedasi on. Ma usun, et kangelasi tehakse teist, sellepärast et lihtsalt teie hulgas on nii vähe neid, kes eluga hakkama saavad ja on nagu teinud rohkem, kui prognoos lubanud on nii-öelda eks ole, et, et paljudel teist onju raske diagnoos on öeldud, et noh, sisuliselt noh, jah, aitäh. Aga kui ta siis tõesti lähebki koolja lõpetab kooli ja leiab ka tööd ja suudab töötada, hoolimata sellest, et tal on puuduv töövõime, siis tundubki tavainimesele kangelaslikkus. Et see on ilmselt see põhjus, miks, miks niimoodi seda avalikkusele esitatakse.

S108

01:09:16

Aga kumba nagu sina eelistaksid siis näha, et kas seda, et see on normaalsus või näed, et oh, ongi jube jube, tubli inimene, et nii palju suutnud vaatamata sellele

S315

01:09:33

Kahtlemata on nad tublid, aga minu nagu mõte on olnud juba aastaid see, et puudega inimesi võiks esitleda mitte kui abivajajaid vaid ka inimesi, kes tahavad ise abi pakkuda ja panustada ühiskonda. Et minu meelest vot see oleks tase, milleni me võiksime jõuda.

S108

01:09:39

Aitäh veel kommentaare ja tõttavad näotatud käed.

S656

01:11:29

Tere, Tom, nendele täiesti juhuslikult jalutasime mööda, sattusin kuulama. Ma korra sekkun poole pealt, aga mul on, mul on jäänud selline mulje, et tihtipeale tegelikult see kuvand, mis täna Eestis puudega inimestest on loodud kindlasti ei vasta sellele, mida te tegelikult olete, sest teie ei loostri kuvandit teist, luuakse seda kuvandit. Ja see, mis ennem siin tõid nagu väga hästi välja, et, et ongi, et kui teeme nagu puudega inimesest teleloo, siis paneme viiuli, halvemal juhul pan flöödi taustaks. Ja räägime sellisel hästi kurval toonil, et tegelikult tegelikult te olete palju enamat ja, ja ma isegi võib-olla ei tõmbaks sind nagunii selget joont vahele. Kangelased, noh kindlasti kõik see, kõik see tegelikult on õige, aga ma arvan, et te olete täiesti selline täiesti tavaline osa ühiskonnast ja nii teid tegelikult peakski võtma, see on minu arvamus ja, aga miks ei võeta? Tulen tagasi, meedia töötaja, tulen tagasi sinna juurde, teist on loodud kuvand ja ja teie ei ole seda kuvandit loonud. Ma ei ütle nüüd, et teie peaksite hakkama seda kuvandit looma, aga ma arvan, et see on. See on üks selline asi, millest me võib-olla meie põhjanaabritele peaksime nagu väga palju väga palju õppima, kus tegelikult ongi puudega inimesed, on täiesti osa ühiskonnast ja keegi ei vaata selle peale selle peale viltu nad ongi, nad liiguvad igal pool. Ma toon hea näite autospordihuvilisena aastaid käinud Soome MM-rallil elektriratastooliga aastast aastasse, ma näen ühte samasid nägusid, kes käivad seal kõik kohapeal keegi vaata nagu nende peale sellise pilguga, et näe, sant tuli korallile. Et ma arvan, et see ongi nagu see, et see võtab aega natukene.

S108

01:11:42

Aitäh, aga siis on jälle üks probleem, siis ei vaata meid keegi jälle ja et. Ja kas teil on äkki tekkinud kommentaare. Ja veel üks vabandust?

Gerda Rentel

01:12:38

Ei ole üldse hullu äitäh eelnevatele kõnelejatega on teiega tuliselt nõus ja ma tahan, siin võib olla ühe nüansi veel juurde tuua, et mina, selle aasta alguses sain just ülesandeks ligipääsetavusega tegeleda, ehk siis luua teenus niimoodi, et oleks ka ligipääsetav just kurtide ja vaegkuuljate, aga olen väga sügavalt kokku puutunud ja õppinud. Kuidas see maailm on, kuidas inimesed kuulevad või kuuled. Hästi, aitäh selle nagu meenutuse eest. Aga võib-olla see kangelaslikkust tuleb, tuleb ka võib-olla sellest, et see maailm praegu ei ole loodud niimoodi, et ongi niimoodi, et mis iganes puue või erivaesusele on, sa saadki ligi, see on alles asi, mida me peame hakkama looma. Ja kui sa nii nagu eelkõneleja ütles, et, et see kuvand on looduda sinna juurde, on siis lihtne öelda, et see maailm ei ole niimoodi loodud, et teil oleks ka mugav asju kasutada, et seda peab alles hakkama tegema. Et piinlik tunnistada, ausalt öelda, et aasta 2022 ja mina tegelen sellega esimest korda, nüüd näiteks. Et ma arvan, et seal on ka see element juures.

S108

01:12:49

Aga too siis kindlasti nalja sisse. Nali aitab ikkagi jääd murda. Ja tore. Kas teil on äkki ideid tekkinud?

S100

01:12:52

Ja mina kommenteeriksin veel juurde.

S100

01:13:15

Et minu jaoks on ka see, et osad inimesed on küll kangelasest selles suhtes, et kui me mõtleme ühiskonna üldise nakkusele suhtumise koha peal. Et kui üks mingi noh, oletame, et homme on ju lähebki ülikooli, astub uksest sisse, läheb näitajad praegu.

S141

01:13:16

Lõpeta.

S100

01:13:32

Saab hakkama õppi suhtlev toimetav täiesti teeb silmad ette tavainimestele nagu selle koha pealt, et tema saab hakkama ta normaalne ühiskonna osa siis minu jaoks ongi nagu võib-olla ikkagi natukene kangelane.

S100

01:14:28

Mõne puudega inimesed on need esimesed, kes lähevad ja teevad ukse lahti, teistele ka, et siis saavad ka teised minna ja see muutub normaalseks ühiskonna osaks. Et need esimesed sammud tuleb kellelegi ära teha. Samamoodi nagu teiste seas on nii mitu tublit inimest, kes lihtsalt lähevad, lähevadki tavaettevõttesse tööle, hakkavad projekte juhtima, möllavad, näevad vaeva ja näita vähki nagu inimestel, ainult need on täiesti tavalised inimesed, aga nad on ikkagi nagu selles mõttes minu jaoks kangelased ja need on need esimesed, kes lähevad, teevad ukse lahti, tee jalaga, mida ma olen siin, ma tulin tööd tegema, et ma saan hakkama. Mul ei ole probleemi suhelda teiega ja probleemitööd teha ja, ja inimesed Saakaatorite pauh, okei, no siis me võime veel võtta inimesi juurde.

S103

01:14:36

Mul tekkis nagu lihtsalt võib-olla see kommentaar, et.

S103

01:15:29

Tihtipeale võib-olla ei mõtlegi sellele, et kui palju võtab, kui puudega inimesel igapäevased toimetamised, kooli minemised, töö tegemised, aega, et meil võtab nagu mitmeid kordi rohkem see aega. Liikumispuudega pimedad, et me, Meil ei ole see, et astume koduuksest välja ja siis Lähme või et võib-olla ka sellest tulenevalt, et tekib see kange kange kangelaslikkus. Et et jah, ma ei, ma ei, ma ei eita, et, et olemegi tublid ja, ja, aga aga samas ma, mina nagu ei taha, et tullakse niimoodi. Sina oled tubli, noh.

S141

01:15:40

Kui nunnu ei söönud midagi. Kuidas sa siia said, nii tubli oled. Noh, et see on nagu tore.

S103

01:15:57

Tuleks lihtsalt normaalset uurima, et kuule, kuidas sul tööl läheb, et et mis sa praegu, toimetajad, millega, noh, mille kallal nokitsed, et niisugune nagu normaalne vestlus, aga mitte niimoodi, et sa tajud nagu seda, et nagu tõesti wow viivama, nii tubli.

S108

01:17:25

Ja mina isiklikult arvan ka, et kui tuuakse näiteks või tuleb paaris juurde üks esimese kursuse sotsiaal sotsiaaltööd õppiv tudeng ja ütleb, et vaatasime eile videolt, siis mul on küll kõrvust tõstetud, pole siin midagi salata, olen ikka uhke ka, aga aga kahju, et lihtsalt neid nagunii vähe neid selliseid saateid on ja ja et et neid saateid võiks teha hoopis sellise teise nurga alt, aga, aga mina tean ka, et paljud puudega inimesed ei taha ise näiteks olla. Et nad saavad suurepäraselt hakkama, on olnud viis korda abielus, kaheksa last ja nii edasi ja musternäidised elus me keegi ei ole musternäidisellu, siis ma tahan seda inimest näha. Tegelikult ei taha. Aga, aga et jah, et just nemad just nendes peakski tegema selliseid saateid, et et kui palju on asju nihu läinud, olgu see siis abieluettevõtt. Et ja nii edasi ja nii edasi, et, et see ongi minu arust normaalsus. Et, et kui tuleb liikumispuudega inimene, tulebki kooli. Ta ei ole vao, vaid ta on, noh, vaatame, kas ta püsib siin esimese semestri või ta ei püsi. Ja.

S100

01:17:38

Nii nagu meie käes on kõik sellised, ma ei tea, osad aeglasema tegijad ja osad kiiremad ja kõiks sega pundis kokku, nii et ei peaks kuidagi nagu erilisem olema.

S108

01:17:50

Meie aeg hakkab täpselt kohe otsa saama, tegelikult on veel natuke aega, aga eaka venitama. Kas teil on lõpetuseks midagi kuulajatele-vaatajatele öelda?

S108

01:17:57

Aa, vabandust, juba unustasin vea, palun.

S731

01:18:46

Pole üldse lugu, tere, ma olen õhtulehe ajakirjanik ja, ja mõtlesin, kommenteerin seda meediapilti, et see on tõesti hästi nagu dramaatiline, et ühest küljest kangelast lood ja teisest küljest jah, need hästi hästi hästi nukrad lood. Aga noh, paraku ma tunnen ka, et ikkagi neid tuleb veel paar head aastat kindlasti kirjutada, sest noh, ma siin näiteks hiljuti võtsin teemaks selle, kuidas avalikud üritused ei ole sageli ligipääsetavad, et noh, pole kohustust näiteks seda invatualetti sinna tellida. Ja, ja ma rääkisin ürituse korraldajatega ja, ja tõesti, ma sain nagunii tihti seda vastust, et ma polegi kunagi mõelnud selle peale, et jah, seal toidoy lehel on tõesti see valikaga vot ei olegi kunagi sinna linnukest pannud, et et see teadvustatus on vist veel ikkagi kohati liiga madal ühiskonnas, et jah, peate veel kannatama neid kohutavaid meedialugusid.

S108

01:18:56

Ja ka, miks sa ütlesid, et need, et peab veel kaks aastat tegema neid kohutavaid meedia lugusid, miks ei võiks nagu seda suunda kuidagi muuta ja kas seda saab üldse muuta täna ühiskonnas?

S731

01:19:40

Kindlasti no ma noh kasvõi ma ise, eks ju, saan seda teha õhtulehes, aga mida ma olen tähele pannud, et et noh, kõige vaatatum telekanal on ju ETV seal tegelikult näiteks üldse ei ole selliste saadet, mis puuetega inimesi kõnetaks praegu, et varasemalt on küll olnud, aga praegu on nagu täielik põud selles valdkonnas. Et seda ma olen nagu täheldanud. Aga selliste kampaaniate tegemine, eks see jääb ikka rohkem alati ühingute kanda ja, ja reklaamibüroode kanda, et et meedias on ikkagi oma kriteeriumid selle kohta, et noh, mis on uudis ja mis mitte, aga noh, kindlasti ka koostöös ajakirjandusega saab saab ägedaid inimesi üles otsida ja neid esile tõsta.

S108

01:19:43

Ja palun ette siia mikrofoni.

S746

01:20:56

Aitäh, mina olen egaa endine ajakirjanik et mulle tundub, et ajakirjanduse roll võib-olla jah, võiks noh, alati otsitakse selliseid inimlikke lugusid, et see sellepärast võib-olla tehakse neid kangelaslugusid justkui aga minul ka nagu alati natukene kihvatab, kui, kui kirjeldatakse, et mõni puudega inimene on käinud läbi uudse kadalipu ja siis me nüüd lihtsalt ahhetama ja vahetama, et issand, kui tubli see inimene on, tõeline kangelane selle asemel, et vaadata nagu, mis on meie ühiskonnas puudu. Et me peame seda inimest kangelaseks lihtsalt sellepärast, et elab oma elu samamoodi nagu meie oleme elanud. Et tegelikult iga kord me pigem peaksime noh, nagu siin toodi see ligipääsetavuse küsimus välja, et et pigem me peaksime, me suuname oma fookuse sellele, et mida me siis saaksime teha, et me ei peaks nagu pidama neid inimesi mingisugusteks kangelasteks või väga suurteks kannatajateks, vaid vaid, et me saaksime olla kõik siin ühtemoodi funktsioneerida erinevalt funktsioneerida, aga koos funktsioneerida selles mõttes, et, et jah, see on ikkagi kurb märk meie ühiskonnast kui ühesõnaga.

S108

01:21:47

Okei, et jah, et nalja võiks siis ikkagi selles mõttes helgemas toonis võiks neid asju ikkagi käsitleda ja tore oleks, kui ka näiteks mõni nali stiilis. Kuidas see nüüd oligi, et pimeking Kiss, vot ma praegu vist eksin, aga ma mõtlen selle lõpetuseks välja. Et kas Kaia Katariina, kas te tahate lõpetuseks veel midagi kokkuvõtvalt öelda. Et ma kardan, et meie teema on puudega inimeste kaasamisest punkt huumoriga, mis tekitab nüüd teil lõpus, mis tundeid või või kudesid täna edasi minna.

S100

01:22:39

Ma olen täitsa tore tunne, et selles suhtes meie ümber on, täna kuulame sind väga toredad ja kaasa mõtlevad inimesed, et et mul on hea meel, et kõik kogu aeg siin kaasa naerata ja kaasa mõtlete. Nagu te näete, siis igapäevaselt me ikkagi teeme nagu selle nimel tööd, et muutes puue täiesti normaalseks nähtuseks ja, ja, ja toetame noh, võimalikult palju erinevate nurkade, nii kuidas saame inimesi kõik nagu muutuks vaikselt-vaikselt või noh, maailm muutuks natukene paremaks kohaks iga korraga. Et meil ei ole ikkagi seda me tea, puudega inimesed on kuskile, kõik ühte auku aetud, ei tee, kedagi ei huvita. Tegelikkuses me ikkagi näeme vaeva igapäevaselt erinevad.

S100

01:23:05

Asutused erinevad liidud kõik, me näeme nagu igapäevaselt vaeva ja ma usun, et ka inimese, kes meie ümber on ehk ka nemad näevad vaeva teisi kaasata ja kaasas hoida ja mitte ma ei tea imelikuks, veidraks tabuks pidada vaid lihtsalt, nagu oleme kõik inimesed.

S475

01:23:08

Okei, aitäh.

S103

01:23:12

Võin võtta sõnajärje näite.

S103

01:23:20

Kuna ma ei näe, siis ma ei oska teie nägudest mitte midagi välja lugeda, praegu.

S108

01:23:23

Pooled on surmtõsised, enamus naera.

S103

01:24:20

Aga aga mu sisemine tunne on hea, olen endiselt oma roosas mullis. Ja ma arvan, et kokkuvõtteks võib öelda seda, et nalja peab tegema, nalja tuleb teha ja lihtsalt võiks selle teadmisega siit edasi liikuda ja ja julgelt seda oma igapäevaelus rakendada, et kui te kohtate puudega inimesi, siis tea, astuge julgelt ligi ja nagu te märkate, et Ta ei naerata ja nalja peale või siis ärge siis rohkem nalja tehke, võib-olla ärge suruge seda, et võib-olla lihtsalt oli. Võib-olla sattusite selle inimese otsa, kellele, nagu see nali ei sobi. Aga üldiselt ja ma olen täiesti selle poolt, et nalja tuleb teha ja peabki tegema.

S108

01:24:50

Suure ja suurepärane, siis mina täna on ka ja nii äge, et kõik toolid on peaaegu täis, kaks tooli on üle, see on alati väike niisugune ohukoht, et kas puudega inimeste teema tullakse kuulama, kas ollakse huvitatud ja mul on ääretult hea meel, et seda ollakse jätkuvalt nõus tegema. Siis kohtume siis järgmistel kordadel aitäh.